1. Haberler
  2. istanbul
  3. İstanbul Büyükşehir’den Çiftçiye Büyük Destek

İstanbul Büyükşehir’den Çiftçiye Büyük Destek

featured
service

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2020 yılından bu yana İstanbullu çiftçilere sağladığı desteklerle tarımsal üretimi artırmaya devam ediyor. 2020’de destek verilen çiftçi sayısı 693 iken, bu sayı bugün bitkisel üretimde 4.660, hayvansal üretimde 2.003, arıcılıkta 417 ve balıkçılıkta 1.300 olmak üzere toplam 8.401 üreticiye ulaştı. İBB, İstanbul’un iklim ve toprak şartlarına uyum sağlayacak, verimi yüksek fide ve tohum denemelerini de İstanbullu çiftçilerin oluruyla, bazı tarlalarda gerçekleştirdi.

Deneme Hasadı Silivri Gazitepe Köyü’nde Gerçekleştirildi

2023 yılı hububat ekim döneminde, gönüllü çiftçilerin desteğiyle toplam 130 dekar alana 7 çeşit buğday ve 82 dekar alana 4 çeşit arpa ekimi yapıldı. Bugün Silivri’de hasadı gerçekleştirilen 5 çeşit yerli buğday tohumu, Tarım ve Orman Bakanlığı Araştırma Enstitüleri tarafından geliştirildi. Toplam 50 dekarlık alana ekilen bu tohumlar, kalite ve verim açısından değerlendirildikten sonra, destek kapsamına alınacak.

İmamoğlu ve Yerel Yetkililerden Çiftçilere Destek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Parti Meclisi üyeleri Cem Aydın ve Berker Esen, CHP Tekirdağ milletvekili İlhami Özcan Aygun, Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, Çatalca Belediye Başkanı Erhan Güzel ve Silivrili çiftçilerle birlikte deneme hasadına tanıklık etti. Hasat etkinliğinde, İmamoğlu ve Balcıoğlu birer konuşma yaptı.

İmamoğlu, konuşmasında Trakya ve Anadolu topraklarının tarımın beşiği olduğuna vurgu yaparak, bu toprakları korumanın ve bereketini artırmanın önemine değindi. “Bu topraklarda yaşamanın en büyük sorumluluğu nedir” sorusunu doğayı korumak ve yaşatmak olarak yanıtladı.

“Toprağı korumak, ‘toprak ana’ diye tariflediğimiz o kutsal emaneti korumak, onun bereketini korumak, tarım yapanın, emekçinin hakkını korumak nedir biliyor musunuz?” sorusunu ise, “İşte gerçek milliyetçiliktir, vatanını sevmektir, milletini sevmektir” sözleriyle yanıtlayan İmamoğlu, ekonomik zorluklarla mücadelede üretimin önemine dikkat çekti.

“Ekonomik zorlukların altından kalkabilmek, bu problemleri aşabilmenin en birinci çözümü nedir biliyor musunuz? Kendi kaynağınızdan üretim yapabilmektir,” diyen İmamoğlu, İBB’nin tarım, hayvancılık ve balıkçılık alanlarında üreticilere destek vermeye devam edeceğini belirtti.

Çiftçilere Verilen Destekler Artarak Devam Edecek

İBB’nin tarımsal desteklerine 2020 yılında yazlık sebze fidesi dağıtımıyla başladığını hatırlatan İmamoğlu, “Bugüne kadar çiftçilerimize üretsin diye; topraklarını, köylerini terk etmesin diye, gençlerin, yeni neslin de üretici olmasını sağlamak adına” çeşitli desteklerde bulunduklarını ifade etti. Mazot dağıtımından sığır süt yemine, küçük ölçekli balıkçılara destekten yeni tesislere kadar geniş bir yelpazede yardım sağlandığını belirtti.

İmamoğlu, konuşmasının ardından çiftçi Ercan Tarladaçalışır’ın kullandığı biçerdövere binerek, deneme hasadının gerçekleştirilmesine tanıklık etti.

İstanbul Büyükşehir’den Çiftçiye Büyük Destek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.