fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3346
  %0,66
 • EURO
  10,1128
  %0,25
 • ALTIN
  491,28
  %0,44
 • BIST
  1.440
  %-0,31
İşgücü Maliyeti İş-Kur’dan

İşgücü Maliyeti İş-Kur’dan

Türkiye İş Kurumu, kamu kurumlarının dışında, özel şirket ve işletmeler için hazırladığı İşbaşı Eğitim Programı’nı Akyurt’ta tanıttı.

Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş’ın da katıldığı bilgilendirme toplantısında ilçemizdeki işletme sahipleri İş ve Meslek Danışmanı Faruk Yanık’tan bilgi aldı.

Faruk Yanık sunumunda, programın özel işletmelerde ihtiyaç duyulan nitelikli elemanların İş-Kur tarafından maaş ve sigorta giderleri karşılanmak kaydıyla, 1 yıl boyunca işletmelerde çalışarak, yapılacak işi öğrenmesi, tecrübe kazanması esasına dayandığını belirtti. En az iki işçi çalıştıran iş yerlerinin uygulamaya katılabileceğini aktaran Yanık, 10 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde ise çalışan sayısının yüzde 10’u kadar kişi ile programa katılım sağlanabileceğini söyledi. Büyük işletmelerde mühendislerin dahi program sayesinde çalışabildiğini belirten Faruk Yanık, Akyurt’ta hali hazırda bu programdan yararlanan işletmelerin olduğunu da sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ise İşbaşı Eğitim Programı’nın işletme sahiplerinin işlerini büyütmesi, hızlandırması ve çalışanlara nitelik kazandırması sebebiyle önemli olduğunu belirterek “İşveren olarak sizler işyerinizin üretimini artıracaksınız, çalışanlarınız da artacak, devamında hem Akyurt kazanacak, hem siz kazanacaksınız. İlçemizde çok sayıda fabrika var. İsterdik ki çok sayıda yönetici katılsın ve bilgi alsın. Ancak gelenlerin hakkını vermek adına hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

işkur-1 işkur-3 işkur-2

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

Program ile Neler Amaçlanmaktadır?

Programın temel amacı mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasıdır.

Bir diğer amacı ise nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenlere işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek kişiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkanı sunmaktır.

Bu sayede, iş arayan ancak iş tecrübesi olmadığı için iş bulamayan kişiler iş tecrübesi kazanmakta, işverenler

ise ihtiyaç duydukları işgücünü kendileri yetiştirme imkanına kavuşmakta olduğundan hem iş arayanlar hem de işverenler doğru iş ve doğru işçi bulma olanağı elde etmektedirler.

Programdan Hangi İşverenler Yararlanabilirler?

Mevcut düzenlemeler kapsamında; 4857 sayılı İş Kanunu veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası  Kanununun 4/a. maddesine tabi olarak en az iki sigortalı çalışanı bulunan, Kuruma kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler, kamunun payının % 50’nin altında olduğu iktisadi teşekküller, v.b. işverenler işbaşı eğitim programlarından faydalanabilmektedir.

İşverenler, Programa Nasıl Başvuru Yapabilirler?

Belirlenen şartları sağlayan işverenler, Kurumumuz tarafından kendilerine tahsis edilen iş ve meslek danışmanları veya görevlendirilecek personel aracılığı ile ya da doğrudan il müdürlüklerine /hizmet merkezlerine gelerek taleplerini iletebilirler.

İşverenin program düzenleme talebi, ivedilikle değerlendirilerek gerekli şartların sağlanması durumunda program düzenlenir.

Programın Süresi Ne Kadardır?

İşbaşı Eğitim Programı en fazla 160 fiili gün olarak düzenlenebilir. Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir. Yani günde en az beş saat olması durumunda haftada bir gün bile program düzenlenmesi mümkündür.

Bunun yanı sıra İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezince uygun görülmesi halinde vardiyalı olarak çalışılan işyerlerinde normal mesai saatleri dışında da program düzenlenmesi mümkündür.

Programın İşverene Faydaları Nelerdir?

İşverenler, programa katılan işsizlere ve üniversite öğrencilerine işi öğreterek istihdam etmek istedikleri kişiyi işbaşında görme ve mesleki deneyim ve becerilerinin gelişip gelişmediğini gözlemleme şansına sahip olmakta ve bu sayede doğru işçiyi seçme imkanına kavuşarak hem işçi arama maliyetlerinden kurtulmakta hem de işçi ararken zaman kaybetmemektedir. Diğer yandan program kapsamında işverenlerin herhangi bir maddi yükümlülüğünün olmaması işverenlere işgücü maliyet avantajını da sağlamaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı