1. Haberler
  2. Gündem
  3. IPARD 3’te ikinci çağrı yapıldı… Destek bütçesi 80 milyon Avro

IPARD 3’te ikinci çağrı yapıldı… Destek bütçesi 80 milyon Avro

featured
service

ANKARA (İGFA) – Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, IPARD III Programı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye-Avrupa Birliği (AB) tarafından ortaklaşa finanse edilen ve 2011 yılından beri uygulanmakta olan IPARD I ve IPARD II Programları kapsamında bugüne kadar 25 bin 489 adet tesis ve projenin Türkiye’ye kazandırıldığını belirten Bakan Yumaklı, girişimcilere toplam 45,5 milyar TL hibe desteği verildiğini hatırlattı.

Bakan Yumaklı, IPARD III Programı’nın bu yıl itibarıyla 81 ile yaygınlaştırıldığını belirterek, “Başvuru sayısında büyük oranda artış beklendiği için ulusal katkı oranı yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltildi. Böylelikle IPARD III Programı’nın toplam bütçesi ise 555 milyon avrodan 785 milyon avroya çıkarıldı” dedi.

2024 yılından itibaren 7 yıl süreyle uygulanacak olan IPARD III Programı kapsamında, başvuru yapacakların projelerinin ön hazırlık sürecini rahatça yürütebilmeleri ve inceleme aşamasının hızlandırılması amacıyla ilk kez yıllık çağrı takvimi yayımlandı.

Yumaklı, takvime uygun olarak IPARD III ilk çağrısının “Tarım ve Balıkçılık ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” başlığıyla 21 Mart 2024 tarihinde yapıldığını, 5 Nisan-14 Haziran 2024 tarihleri arasında kabul edilen başvurular kapsamında tüm illerden toplamda bin 29 proje başvurusu alındığını belirtti. Yaklaşık 3 ay gibi bir süre sonunda tüm kontrollerin tamamlanarak destek almaya hak kazanan başvuru sahipleriyle sözleşmelerin imzalanması hedefleniyor.

İPARD’DA HANGİ PROJELER DESTEKLENECEK?

Bakan Yumaklı, çağrı ilanının “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” başlığıyla duyurulduğunu ve toplam destek bütçesinin 80 milyon avro olarak belirlendiğini açıkladı. 2. Başvuru Çağrı İlanı döneminde; Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri başlığı altında Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi, İşlenmesi ve Pazarlanması, Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Pazarlanması, Zanaatkârlık ve Yöresel Ürün İşletmeleri, Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri, Kültür Balıkçılığı, Makine Parkları ile Yenilenebilir Enerji Tesisleri sektörlerinde sunulacak projelerin yapım işleri, makine-ekipman ile hizmet alımları ve görünürlük harcamalarına yönelik giderlerinin destekleneceği bildirildi.

IPARD 3’te ikinci çağrı yapıldı… Destek bütçesi 80 milyon Avro