1. Haberler
  2. istanbul
  3. İBB, İş Arayanlara Ücretsiz Ulaşım İmkanı Sağlayacak

İBB, İş Arayanlara Ücretsiz Ulaşım İmkanı Sağlayacak

featured
service

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun iş arayanlara ulaşım kolaylığı sağlayacak vaadi İBB Meclisi gündemine alındı. Meclisin teklifi kabul etmesi durumunda, İBB Bölgesel İstihdam Ofislerine iş başvurusunda bulunanlara, iş görüşmelerine gidip gelirken 3 ay süreyle, günde 4 seferlik ücretsiz toplu ulaşım imkanı sağlanacak.

Başkan İmamoğlu, 31 Mart 2024 seçimleri öncesinde verdiği sözü yerine getirme yolunda önemli bir adım attı. İmamoğlu, “Bölgesel istihdam ofislerimize iş başvurusunda bulunan İstanbullulara 3 ay süreyle günde 4 seferlik ücretsiz ulaşım imkanı vereceğiz” vaadinde bulunmuştu. Bu vaadin gereği olarak teklif, İBB Meclisi’nin temmuz ayı gündemine alındı ve komisyona havale edildi. Komisyonun hazırlayacağı rapor, Meclisin onayına sunulacak.

İBB, 2020 yılında iş arayan ile işvereni bir araya getirerek işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla “Bölgesel İstihdam Ofisleri (BİO)” kurmuştu. Şu anda 29 şubesi ve 2 mobil aracı olan BİO’lara iş başvurusu yapanların, iş görüşmelerine daha rahat gitmeleri için 3 ay süreyle günde 4 seferlik ücretsiz toplu ulaşım desteği sağlanacak.

Ücretsiz Ulaşım Detayları

Meclise sunulan teklifte şu ifadeler yer alıyor: “BİO’lara iş görüşmesine gelen, ücretsiz İstanbulkart’a sahip olmayan, herhangi bir işte çalışmadığını SGK e-devlet kaydıyla belgeleyenlere; yılda bir defaya mahsus olmak üzere, İstanbulkart Mobil Uygulaması üzerinden QR özelliğini de kullanılabilecek, her görüşmede 1 aylık en fazla 3 ay süreyle aylık 32, toplamda 96 geçişlik (günde 4 geçişle sınırlı olmak üzere) ücretsiz toplu ulaşım geçiş imkanı sağlanması. Uygulamanın Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürlüğü kontrolünde yürütülmesi, BELBİM AŞ tarafından BİO sistem altyapısı ile web servis entegrasyonu sağlanarak her ay hazırlanacak raporla Toplu Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından ödenmesi teklif edilmektedir.”

İmamoğlu: “İnsanı Düşünen Bir Yolculuğun Bireyleriyiz”

Başkan İmamoğlu, 18 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Bölgesel İstihdam Ofislerini ilk gündeme getirdiklerinde, “İşsizlere iş bulmak belediyenin işi mi?” denildiğini belirterek şunları söylemişti: “Biz, gerçekten hep birlikte üretimde, istihdamda, her konuda bu şehir adına, ‘Tam yol ileri’ diyen bir anlayışa sahibiz. 90 binin üzerindeki çalışma arkadaşlarımın yanı sıra, biz, aynı zamanda 16 milyon insan kaynağının bir arada ürettiği bir şehir olma sorumluluğunu yürüten bir yönetim anlayışına sahibiz. İşte tüm bu kavramlarla kendimizi gerçekten halkçı, demokrat, devletini düşünen, insanını düşünen, çevreyi düşünen, yaşamı düşünen, çocukları, kadınları, gençleri düşünen ve herkesi eşitleyen güçlü bir şehir var etmeyi ilke edinen bir yolculuğun bireyleriyiz.”

İBB, İş Arayanlara Ücretsiz Ulaşım İmkanı Sağlayacak
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.