DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4381430,07%
Ankara
29°

AÇIK

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Her alanda “Eşitlikçi” Çankaya

Her alanda “Eşitlikçi” Çankaya

ABONE OL
Nisan 1, 2022 12:12
Her alanda “Eşitlikçi” Çankaya
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankaya Belediyesi, kadınların sosyal hayata ve istihdama eşit katılımını sağlayan proje ve hizmetleriyle Türkiye’de “öncü” ve “ilklerin” belediyesi olmaya devam ediyor. Belediyenin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında başlattığı ‘Eşitlik ve Farkındalık Ayı Yerel Eşitlik Eylem Planı İlerleme Sunumu ve Eşitlik Paneli ile tamamlandı. Çankaya’nın 2019’da açıkladığı 2023’e kadar sürecek ikinci ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’nda  (YEEP) geldiği aşamayı aktardığı sunum, 56 sivil toplum örgütünün katıldığı etkinlikle Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi’nde yapıldı.
Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Bor Güner’in açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte, Çankaya Belediyesinin yerel yaşamda da kadın erkek eşitliğini yaymayı, var olan eşitsizlikleri gidermeyi amaçladığı ikinci plandaki ilerlemeler katılımcılarla paylaşıldı. “Eğitim”, “İstihdam”, “Şiddet”, “Sağlık”, “Katılım” ve “Kentsel Hizmetler” başlıklarını içeren planda Çankaya Belediyesi’nin yaptığı çalışmaların özetlendiği sunum, 56 sivil toplum örgütünün temsilcileri tarafından izlendi.
İlerleme sunumunun açıklanmasının ardından soru ve katılım talepleriyle devam eden etkinlik, Şişli, Nilüfer ve Atakum belediyelerinin de yer aldığı “Yerel Yönetimlerde Eşitlik” Paneli ile sona erdi.

“EŞİTLİKÇİ BİR TOPLUM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
2019-2023 Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı bütün boyutlarıyla hayata geçirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve eşitlikçi bir toplumsal yapının inşası için bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Kadınların en temel sorununun ‘şiddet’ olduğunun altını çizen Taşdelen, “Kadın Müdürlüğümüzü ve Kadın Danışma Merkezimizi kurduk, şiddete uğrayan ve uğrama riski bulunan kadınlara yardımcı oluyoruz. Kadın sığınma evimizdeki kadınlara meslek öğreterek istihdama katılmalarını sağlıyoruz. Elbette bütün amacımız şiddetin olmadığı bir düzeni yaratmak” ifadelerini kullandı.  

Planın en önemli maddelerinden birinin ‘istihdam’ olduğuna dikkat çeken Taşdelen, “Bu kapsamda kadınların istihdama katılabilmesi için 1.500 çocuk kapasiteli 12 kreşimizde hizmet veriyoruz. Kadınların meslek edinmesi için iş birlikleri yapıyor, istihdam garantili meslek kursları düzenliyoruz. Evinde üreten kadınların ürünlerini satın alıyor hizmetlerimizde hediye olarak sunuyoruz. Yine el emeği ürünlerini satışa sunmaları için festival, şenlik gibi etkinlikler düzenleyerek ücretsiz stantlar açıyoruz” açıklamasını yaptı.

ÇANKAYA’NIN YEREL EŞİTLİK EYLEM PLANI
Çankaya Belediyesi, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından hazırlanan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği Şartı kapsamındaki 2023’e kadar sürecek Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı 2019’da açıklamıştı. Çok sayıda sivil toplum örgütünün tavsiye ve katkılarıyla hazırlanan Eylem Planı, eğitim, istihdam, katılım, kentsel hizmetler- çevre, sağlık ve şiddet başlıklarından oluşuyor. 

Plan çerçevesinde sürdürülen çalışmalarla kadınların; yaygın eğitime katılımını arttırmak, istihdama ve yerel karar alma süreçlerine eşit katılımını sağlamak, kentsel hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanması, sağlık hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması amaçlanıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını arttırmanın yanı sıra kadına yönelik şiddetin önlenmesi de planın hedefleri arasında yer alıyor. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.