HEP AYNI TAKTİK

HEP AYNI TAKTİK

ABONE OL
Nisan 9, 2023 15:10
HEP AYNI TAKTİK
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Akyurt İlçesinde Eğitim sistemi Allaha emanet.4x4x4x sistemi sonrasında zaten okul ihtiyacının hat safhada olduğu Akyurt’ta iki katlı Çok Programlı Lisede 3 okul birden eğitim görürken, yetersiz bina yüzünden evinin dibinde bulunan okula gidemeyen onlarca ilköğretim öğrencisi mağdur olmuş, Çocukların küçük oluşu, servis araçlarının düzensiz ve keyfi taşıma yapması, hatta 66 aylık çocukların sorumluğunun fazla olması nedeni ile taşıma taraftarı olmaması insanları çocuk arabaları ile okula sevk etmişti.Çünkü 66 aylık çocuğu olan insanlar genç oldukları, bunun yanında  0 ila 4 yaşlarında çocuklarının oluşu karda yağmurda çamurda aileleri zor durumda bırakmıştı. Daha bu sendrom bitmeden de yenisi eklendi.Ters istikametlerde okulların büyüklüğüne göre insanları okullara yönlendiren sisteme halk isyan ediyor.Şükrü Acar İlköğretim okulu, İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürülmesi, Toki İlk Öğretim Okulunun ve  Timurhan Mahallesinde yeni yapılan bu yıl öğretime açılacağı söylenen okulun Orta Okul olması, sadece Nehire Bir ve Akyurt İlköğretim Okulunun İlköğretim okulu olarak belirlenmesi bu eğitim ve öğretim yılında da aileleri büyük bir telaş ve masraf bekliyor.Dikkat çeken bir konuda;  Öğrencilerin hangi okula gideceğinin Şükrü Acar İlköğretim okulundan bilgi alınması konusu hayrete düşürdü.Şükrü Acar İlköğretim Okulunu ziyaretimiz sırasında konu ile ilgili bilgi almak istediğimizde ve bu belirleme işi İlçe Milli Eğitime ait olması gerekmez mi ? sorumuza orada bulunan yetkili,  önce buraya gelinmesinin sebebinin acaba normal orta öğretim öğrencilerinden isteğe bağlı olarak İmam Hatip Orta Okuluna nakil yapmak isteyenler olur mu diye böyle bir şey yaptık derken, nasıl olur böyle bir şey ? sorumuza da bugünden itibaren tüm bilgisayar işlemlerimizi durdurduk böyle bir şey yok cevabı ile geçiştirme yapılması aşağıdaki haberi doğrular nitelikte olması düşündürücü.Şükrü Acar İlköğretim okulunun bulunduğu arsayı mal sahibi, İmam Hatip Okulu yapılmak şartıyla Milli Eğitime bağışda bulunmuştu ve dernek vasıtasıyla bu okul yapılmaya çalışıldığı sırada yavaş yürüdüğü üzere resimde görülen temel  (1998-99) o yıllarda seçim hükümeti olan DSP tarafından Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay tarafından  atılması düşünülürken Bakan  acil durum neticesinde törene katılamamış ve o şekilde yağmurlu bir günde temeli atılmıştı.Daha sonra sürüncemede kalan bu okula alternatif olarak görülen şimdiki Şükrü Acar İlk Öğretim okuluna Milli Eğitim Bakanlığınca müdahale edilerek hızlı bir şekilde yapımı tamamlanmış ve İlköğretime açılmıştı yani bir nebze okul sıkıntısı giderilmişti, temeli atılan okulun durumu  meçhullüğünü koruma devam ediyor. Bakıldığında bağış yapan Şükrü Acar’ın isteği bu şekilde yerine getirilmiş olacak.

Tek yol İmam Hatip

Eğitim sisteminde yapılan düzenlemelerle çıkan karışıklıklara bir yenisi daha eklendi.Bu yıl genel liselerin kalkması sonrasında sınavı kazanamayan 574 bin öğrenciye 5 “zorunlu” tercih sunuldu.Peki bu tercihler ne?İmam hatip lisesiÖzel okulMeslek lisesiÇok programlı liseAçık liseÖĞRENCİLERE ZORUNLU İMAM HATİP YOLU4+4+4 sistemi sonrasında birçok okulu İmam Hatip’e dönüştürdü. Bir de üstüne genel liseler kaldırılınca İmam hatip zorunlu hale geldi. Keza Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk de CNN Türk`e yaptığı açıklamada öğrencilerin zorunlu olarak İmam Hatip’e ya da meslek lisesine gideceğini belirtti.Bu değişiklikle genel liseler artık İmam Hatip haline getirildi. Ercan Türk açıklamalarının devamında öğrencilerin bir diğer alternatifinin ise açık lise olduğunu söyledi.Yani ya İmam Hatip’e gidersiniz ya da açıktan okursunuz deniliyor öğrencilere. Özel okulları da alternatif olarak gösteren Türk, bu okullardaki yüksek ücretlere ilişkin bir açıklama yapmadı.“HAZIRLIK OLMADAN 12 YILLIK ZORUNLU EĞİTİME GEÇİLDİ”Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Genel liselerin ismini Anadolu lisesi yaparken, aslında Anadolu liselerini genel lise yaptılar. Dolayısıyla genel lise eğitimi almak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verecek kadar lise olmadığı için ve yeteri kadar hazırlık olmadan 12 yıllık zorunlu eğitime geçildiği için bu durum yaşanıyor. 574 bin kişi arasında genel liseye gitmek isteyenler için yeniden düzenleme yapılabilir. Kazanamadılar diye farklı okullara gitmelerini zorlamamalıyız.” dedi.cats(2)

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.