fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4625
  %0,08
 • EURO
  10,2865
  %0,15
 • ALTIN
  502,11
  %0,20
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Hastane Alanı Hazineye Devrediliyor

Hastane Alanı Hazineye Devrediliyor

Yeşiltepe Mahallesi’nde Akyurt Belediyesi’ne ait olan arazilerin yasaya aykırı bir şekilde belediye adına tescil edilmesi nedeniyle açılan dava sonuçlandı. Akyurt Belediyesinin 16.02.1973 tarih ve 18 sayılı kararı ile belediye adına tescil edilen arazilerin el değiştirmesi nedeniyle Yeşiltepe’de yer alan sağlık tesis alanı hazineye devredilecek ve 126 bin TL ödenecek.

1952 yılında köy tüzel kişiliğinde iken Akyurt Belediyesi’ne devredilen ve 08.04.1994 ve 18.12.2002 tarihlerinde parselasyon çalışmaları yapılan arazilerin hazineye devri için “Belediye encümeni kararı ile mera vasfı değiştirilerek kendisine mal edinmesi ve başkalarına satış işlemlerinin yasaya aykırılığı” gerekçesi ile açılan dava 29.05.2013 tarihinde Akyurt Belediyesi aleyhine kesinleşmişti.

“BELEDİYEMİZ BÜYÜK SIKINTILARA MARUZ KALACAK”
2012 tarihinde hazine vekilliğince Yeşiltepe Mahallesi’nde yer alan toplamda 37 bin 468 metrekare alana sahip 43 parselin yasaya aykırı bir şekilde Akyurt Belediyesi adına tescil edildiği iddiasıyla dava açıldı. 2013 yılında kesinleşen karar ile söz konusu arazilerin hazineye devri talep edildi, ancak geçen sürede bazı araziler el değiştirdi. Söz konusu arazileri alanlarda Akyurt Belediyesi’ne dava açtı. Bu gelişmeler 2013 yılında Akyurt Belediye Meclisi’nde değerlendirilirken “Söz konusu mülkiyetleri satın alan S.S. Yeni Akbel Konut Yapı Kooperatifi, Mustafa H., Hanım A. ve İslam T. gibi söz konusu işlemden dolayı satış yapılanlar tarafından belediyemize karşı açılan ve açılacak davalarda belediyemizin büyük sıkıntılara maruz kalacağı aşikardır” ifadelerine yer verilmişti.

SULH ANLAŞMASI KABUL EDİLDİ
Yine 2013 tarihinde alınan belediye meclis kararı ile “Belediyemiz ve Maliye Hazinesi tarafından ortak bir çözüm üretilmesine ihtiyaç duyulmaktadır” ifadelerine yer verilirken, Akyurt Belediyesi’nin en az zararla süreci tamamlaması ve sulh yoluna gidilmesi kararlaştırıldı. Buna istinaden geçen süre içerisinde belediye tarafından satılan, el değiştiren arazilerin yeniden hazineye devri yerine Yeşiltepe’de yer alan ve 20 bin metrekarelik alana sahip olan ‘Sağlık Tesis Alanı’ hazineye devredilecek. Mahkeme masrafları Akyurt Belediyesi tarafından karşılanacak ve ayrıca 126 bin TL’lik bedel farkı belediye tarafından hazineye tek seferde veya taksitle ödenecek.

SULH ANLAŞMASINI AYIK İMZALAYACAK
Hazine adına kayıtlı olup, sulh anlaşmasına konu olanların Akyurt Belediyesi adına devrinin yapılması, Akyurt Belediyesi adına kayıtlı olan 20 bin metrekare yüzölçümlü Akyurt İlçesi Yeşiltepe Mahallesi 215001 ada 1 parsel numaralı taşınmazın Hazine adına devrinin yapılması, taşınmaz bedelleri arasında Hazine lehine fark çıkması durumunda ortaya çıkan bedel farkının nakden veya taksitle ödenmesi için belediye encümenine ve sulh anlaşmasının kabul edilmesi ve bu sulh anlaşmasını imzalamak için Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık’a belediye meclisi tarafından yetki verildi.

HAZİNE BAKANLIĞA MI DEVREDECEK?
Diğer taraftan hazineye devredilecek olan alana ilçeye yeni hastane yapılacaktı. Hastane alanının Sağlık Bakanlığı’na devredilip devredilmeyeceği merak ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı