fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,4294
  %1,04
 • EURO
  8,9820
  %0,29
 • ALTIN
  412,55
  %-1,39
 • BIST
  1.471
  %-1,13
Hamarat Eller’den Başkan Ayık’a Ziyaret

Hamarat Eller’den Başkan Ayık’a Ziyaret

Akyurt Belediyesinin teşvik ve desteğiyle kurulan Akyurt Hamarat Eller Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık’ı ziyaret etti.

Kooperatif belediyenin de teşvikiyle 2020 Haziran ayında kuruldu. Kooperatif ortakları bitkisel üretim yapan, üretimin tüm aşamalarına hâkim, eli toprağa değen kadınlardan oluşuyor. Kooperatif bünyesinde yer alan kadınların ürettiği bitkisel ürünlerin satışı, kooperatif desteği ile pazara sunuluyor.

Akyurt’taki çalışan, çiftçi kadınların sesini duyurmayı ve kadınların iş sahasında aktif olabilmelerini sağlamayı amaçlayan kooperatif çalışmalarını değerlendiren Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Akyurt’un yöresel ürünlerinin tanıtımı için çıkılan bu yolda kooperatifin en büyük destekçisi olduklarını belirterek “Tanıtım ve gelir kaynağı olmasını amaçladığımız kooperatifimiz üretime başladı. Bu kapsamda 2020 yılı içerisinde Kadın Kooperatifiyle ilgili çalıştay, fuar ve Kadın Kooperatifleri için açılan stantlarda yer alarak Akyurt’u tanıtma fırsatı yakaladık. Ürünlerimiz bu fuarlarda oldukça ilgi çekti. Kuruluş amaçlarından biri de “Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel El Sanatları ve Yemek Kültürü” nü tekrar canlandırmaktır.  Bu kapsamda Akyurt Halk eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığı ile kooperatif ortaklarına yönelik “Bitkisel Sepet Örücülüğü” kursu açıldı. Sonbaharda toplanan kamışlar, kursta kadınların elinde hasır, sepet, supla ve vazoya dönüşmektedir. Kooperatif ürünlerinin sergilenmesi ve satışı sırasında yanında sunulabilecek dekoratif ürünler ortaya çıktı. Gelecekte üretime ve satışa daha elverişli alanlar oluşturarak kooperatifimizi büyütmeyi ve Akyurt’un adını daha geniş kitlelere kültürel öğelerimizle duyurmayı amaçlıyoruz. Ziyaretleri nedeniyle kadınlarımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı