fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,7796
 • EURO
  9,3246
 • ALTIN
  444,55
 • BIST
  10,3639
Eşikte Öte Her Salı Özgür Radyo’da

Eşikte Öte Her Salı Özgür Radyo’da

Abbas Turan ve Bora Temmuz’la Eşikten Öte;
YAŞAMAK HEYECAN İŞİDİR KARDEŞLERİM

Her Salı günü programımız var kardeşlerim, kimilerinizin çok sevdiği, yıllarca takip edip zaman zaman müdahil olduğu Abbas Turan’ ve Bora Temmuz’la Eşikten Öte programı.

Bir karış çocukken duyardım türkülerini bu güzel memleketin, duyar ve severdim ezgilerini. Devamlı duymak için can atardım aslında. Camların önüne konmuş radyolardan, teyiplerden, tarlalarda, sofralarda söyleyenlerden dinlemek nerdeyse yemek içmek kadar tad veriyordu bize. Aklımızın sınırlarını, söz ve sözcük dağarcığımızı, gönül oylumumuzun bu halini birazda bu tada borçluyuz biz.

Dolayısı ile ozanların Anadolu insanı ve çevre coğrafya kültürleri için ne kadar önemli bir öğreticilik görevi yapmış olduklarının bilincindeyim. Islık çaldığımız ilk andan itibaren türküleri ezgisi ve şiiri ile tekrar etmeye başlamışız, oradan da yüce ozanların çileli yaşam öykülerine, umudu ve insani değerleri savunuşlarına, cehalet ve zalim ile dömvüşüşlerine, edepli ve sabırlı hayat önerişlerine eş etmişiz yüreğimizi.

Atalarımızdan aktarılagelen menkıbelerle de birçok şeyi nakşetmişiz fikrimizin dip boşluklarına. Merak eden kardeşlerimiz olabilir iyi mi etmişiz kötü mü etmişiz diye, söyleyeyim; en iyisini etmişiz. Bundan ötürüdür ki her can için savunur olmuşuz hayatı, buna sebep kırmamaktan korkmuşuz kanadını serçenin, böyle büyümektendir ki “kamu alem birdir bize” diyebiliyoruz, aynı bu sebepten dolayıdır ki, “canan bizim canımızdır” a inanıyoruz.

Özet deyim ile, biz temel insanlık değerlerini türkülerin gözelerinden emzirmişiz gönlümüze. Anlaşılmamış olabiliriz, horlanmış olabiliriz, hatta başeğmez ve tehlikeli sanılmış olabiliriz, dert değil kendini bilene. Tarihin kayıtlarında insanlığın müşküle düştüğü çıkmazlarda kimlerin ve hangi anlayışların neler yaptığı bir bir vardır ve olacaktır.

Aklı ile vicdanı birbirini kollayan insanların, gelgitleri çok yıkıcı olmuş bu topraklarda asil ve görkemli tavır her daim türkülülerce bayrak edilegelmiştir. Türkülü dediğim elbette, ince ruhlu, “karacanın yavrulusuna” dokunmayan, incinse de incinmeyen, aman diyene kılıç kaldırmayan, gönül kırmayan, her canlıyı kendi kadar aziz bilen insanlardır. Onlar ki, dünyanın her yerinde dün vardılar bu gün de varlar. Kuşkum yok, yarın da olacaklar. Diyeceğim odur ki, teknik ve araç-gereç kıtlığında boyvermiş şiir ve türkü eylemliliği aslında mazlumları ve hakkı savunurken yakalanmış tarihe hep.

Ağzı türkülü ve tavrı şiirli insanlar bu savunma alanlarında düşmüş milletin gönül diline. Dolayısı ile de insanı ve yaşama hakkını savunmuşlar, model olmuşlar, öğretici ve umut verici olmuşlardır. Benim için önemi de, başka milletlerin sevgideğer ve çetin koşullarda kollanan insanlığa katkılarına karşı bizleri ayrıca duyarlı kılmalarından kaynaklanmaktadır. İnancı ve milliyeti ne olursa olsun, güzeli sevebilme, iyiyi taktir edebilme, yiğide sahip çıkabilme, ihtiyacın kadarından sonrasını bölüşebilme, canlıya ve doğaya saygılı olabilme erdemliliğini şahsen benim fikrime, hatta bu memleketin ortalama tavrına nakışlayan da türkülerdir.

Türkülü kültürün erbablarıdır.
Her Salı programımız var kardeşlerim, birkaç nedenden ötürü ertelenmiş olan, türkülerin ve türkülü kültürün ayrıntılarını güneşe çekmeye çalıştığımız Abbas Turan ve Bora Temmuz’la Eşikten Öte programı. Türküleri seven ve bu canım memleketin türkülü-şiirli tarlasınıdan iyiniyet derlemeye çalıştığına şahit olduğum oğlum Bora Temmuz ile yürüttüğümüz bu program hep olduğu gibi alabildiğine gönül işi, dolayısı ile duyarlılık gerektiren bir paylaşım. Gerek eleştiriler ve gerekse bilgi anılarınız ile katkı sunmak icap edebilir.

Öncelikle duyurmak konusunda olmak kaydı ile siz de katılın insanlığın bu topraklarındaki büyük serüvenine. Hiçbir canın bizden incinmeyeceği bir dünyayı kurana kadar sürsün istiyorum bu çaba. Akıl, vicdan, gönül ve emek gerektiren bu çabanın bilim ile buluşmasına, insanı yüceltmesine karınca kararınca katkı sunabiliriz diye düşünüyorum.

Uygun olduğunuz her Salı günleri saat 21.00’da Eşikten Öte’de olun.

Yunus Emrece, Pir Sultanca bir bağlılıkla büyük insanlığa.
Moralim eksik ama, olsun.
Daha kardeşliğe, daha barışa doğru.
Yaşamak heyecan işidir canım kardeşlerim.
Geleceğin ölmesine izin vermeyin.
“Bu memleket bizim”

Abbas Turan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı