fbpx
Ufuk Gazetesi
Emlak vergisinde son gün 1 Haziran
Sosyal Medyada Paylaş
27 Mayıs 2020

Emlak vergisinde son gün 1 Haziran

2020 yılı emlak vergisi 1. taksit ödemeleri 1 Haziran 2020 Pazartesi günü sona eriyor. Geçen seneye göre artış oranı yüzde 11,29 olacak. Akyurt’ta emlak vergisi belediye veznesinden tahsil edilebildiği gibi e-belediye ile de mükellefler ödeme yapabiliyor.

Covid-19 nedeniyle erteleme beklentisine rağmen bu gerçekleşmedi. Belediyelerce bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen Emlak Vergisinde son gün olan 1 Haziran’a sayılı günler kaldı. Salgının etkilerini hafifletmek ve sıra beklememek amacıyla birçok belediyede olduğu gibi Akyurt’ta ödemeler online olarak gerçekleştirilebiliyor. Vergi borcunu ödemek isteyen mükellefler Akyurt Belediyesi web sitesinden borç ödeme bağlantısını tıklayarak kredi kartı ile işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca belediyeden borcunu öğrenen vatandaşlar Akyurt Belediyesi’nin Ziraat, Halk, PTT ve Vakıfbank’taki banka hesaplarına ödeme yaparak da borçlarını kapatabiliyor.

GECİKME FAİZİ %2
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak tahsil edilen Emlak Vergisinin ilk taksit ödemelerinde artık son günlere girildi. 2020 yılı emlak vergi değeri bu sene için, yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 11,29 oranında artırılarak uygulanıyor.

Covit19 nedeni ile kira alamayan mal sahiplerinin erteleme beklentileri de maalesef gerçekleşmedi. 65 yaş üstü kişiler için de ödeyip ödememe durumları netlik kazanmadı. Ödeme yapılmadığı takdirde aylık %2 gecikme cezası söz konusu olacak” dedi. Büyükşehirlerde Tarifeler Yüksek Vergi oranları konusunda da bilgi veren Özelmacıklı “Vergi oranları arazilerde ve meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki ve arsalarda ise binde üçtür. Bu oranlar, büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı uygulanıyor. Ayrıca Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payı da vergi değerinin %10’u olarak uygulanmaya devam ediyor. Gene işyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergileri de büyükşehirlerde %25 artırımlı olarak uygulanmaya devam ediyor. Konutlarda ise çevre temizlik vergisi su tüketimine göre su faturalarına yansıtılıyor. Bu bedel de 2020 yılı için metreküp başına büyükşehirlerde 15 kuruş, diğer yerlerde 12 kuruş olarak hesaplanıyor” dedi.

BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN!

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Ufuk Gazetesi - 0312 844 14 40 - Akyurt Gazete & Matbaa - Yıldırım Mah. Cumhuriyet Meydanı No:13/1 Akyurt / Ankara