1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Elektronik Fatura Uygulamaları Türkiye’de Hızla Yaygınlaşıyor

Elektronik Fatura Uygulamaları Türkiye’de Hızla Yaygınlaşıyor

featured
service

ANKARA (İGFA) – Yapılan yasal düzenlemelerle Türkiye’de e-belge uygulamalarının kullanım oranı her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yayımlanan 509 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında; 2023 hesap dönemi brüt satış hasılatı 3 milyon TL ve üzeri olan tüm mükellefler, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar e Fatura sistemine geçiş yapacak.

E-Fatura Zorunluluğu Geniş Kapsamda Uygulanacak

E-Fatura Zorunluluğu Geniş Kapsamda Uygulanacak

Geçtiğimiz yıl brüt satış hasılatı 500 bin TL ve üzeri olan gayrimenkul ve motorlu araç alım satımı veya kiralama hizmeti veren işletmeler ile internet üzerinden satış yapan mükelleflerin de aynı tarihe kadar e-Fatura’ya geçiş yapması gerekiyor. Tebliğe göre; Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu’na ekli listelerde belirlenen malların ithali, imali ve teslimiyle ilgili faaliyetlerde bulunan işletmeler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) lisansı alan işletmeler ve ihracat işlemi yapan firmalar da e-Fatura’ya geçiş yapacak.

Avantajlarıyla Dikkat Çeken E-Fatura Sistemi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da belediyelerden ruhsatlı oteller için de e-Fatura zorunluluğu, 1 Temmuz 2024 tarihinde başlayacak. E-Fatura sistemine dahil olan işletmeler; kâğıt, baskı ve posta maliyetlerinden ciddi oranda tasarruf edebilecek. Elektronik ortamda hızlı, kolay ve güvenli şekilde oluşturulan, gönderilen ve onaylanan e-Faturalar işletmelerin operasyonel gücünü artırırken, zaman kayıplarının önüne geçecek.

Çevre Dostu E-Fatura Uygulamasının Önemi

İşletmelerin; kâğıt kullanımı ve lojistik ihtiyaçlarının tamamen ortadan kalkması ağaçların korunmasını ve karbon ayak izinin azalmasını sağlayarak çevrenin korunmasına da katkı sunacak. Düzenlemeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, yaşamın değişmez parçası haline gelen teknolojinin hızla gelişmesine paralel olarak yapılan yasal düzenlemelerin Türkiye’de elektronik belge kullanımını her geçen gün daha da artırmaya devam ettiğini söyledi.

Dijital Dönüşümün Önemi

GİB’in son düzenlemesiyle birlikte e-Fatura geçişlerinde büyük yoğunluk yaşanacağını düşünüyor ve kurumlarımızın bu yoğunluğa yakalanmamaları adına 1 Temmuz tarihini beklemeden önce sisteme geçiş yapmalarını tavsiye ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Elektronik Fatura Uygulamaları Türkiye’de Hızla Yaygınlaşıyor