1. Haberler
  2. Kültür - Sanat
  3. Efes Deneyim Müzesi, Mondo-Dr Awards’ta Birincilik Ödülü Aldı

Efes Deneyim Müzesi, Mondo-Dr Awards’ta Birincilik Ödülü Aldı

featured
service

Türkiye’den Efes Deneyim Müzesi, dünya çapında sergi ve ağırlama sektöründeki prestijli projeleri onurlandırmak amacıyla düzenlenen Mondo-Dr Awards’tan birincilik ödülü ile döndü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, DEM Müzecilik tarafından geliştirilen ve işletilen Efes Deneyim Müzesi, “En İyi Müze” kategorisinde rakiplerini geride bırakarak dünya sahnesine adını yazdırdı.

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti içindeki Efes Deneyim Müzesi, teknoloji, tasarım ve sergi alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Mondo-Dr Awards’ta kendi alanında en iyiler arasına girmeyi başardı. 1984 yılından bu yana kesintisiz olarak yayınlanan İngiltere merkezli Modriale Publishing Dergisi’nin düzenlediği Mondo-Dr Awards, bu yıl 12 Haziran’da Las Vegas’ta gerçekleşti. Sergi ve ağırlama sektöründeki en iyi projeleri ve başarıları tanımak amacıyla organize edilen ödül töreninde, mekanların tasarımı, ziyaretçi deneyimi ve teknik donanımlar üzerine odaklanıldı. Bağımsız jüri üyelerinden oluşan bir kurul tarafından dünya çapındaki çalışmaları ödüllendiren Mondo-Dr Awards’ta bu yıl Türkiye’den Efes Deneyim Müzesi ödüle layık görüldü.

Efes Deneyim Müzesi, Mondo-Dr Awards'ta Birincilik Ödülü Aldı 1

Paris Dome Des Invalides’ı Geride Bıraktı

Dünyada ‘deneyim müzeciliği’ni tarih anlatımı ile birleştiren ilk müzelerden biri olan Efes Deneyim Müzesi, “En İyi Müze” kategorisinde, Paris Eternal Mucha ve Danimarka’nın Carl Nielsen ve Regan Vest gibi müzelerini geride bırakarak ilk 4 arasına girmeye hak kazandı. Finalde ise, Riyad’da bulunan Aramco VIP Visitor Center, Hindistan’da bulunan India in Fashion ve Paris’te bulunan Dome Des Invalides Müzeleri ile yarışan Efes Deneyim Müzesi, rakiplerini geride bırakarak Mondo-Dr 2024 Awards’da “Müzeler” kategorisinde birinciliğe adını yazdırdı. Geçtiğimiz yıl aynı kategoride birinciliği Dubai’de bulunan “Museum of the Future” kazanmıştı.

Efes Deneyim Müzesi, Mondo-Dr Awards'ta Birincilik Ödülü Aldı 2

Efes Deneyim Müzesi Hakkında

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti, yenilikçi bir müzecilik anlayışı ile ziyaretçilerine Antik Kent’in altın çağını yaşatma fırsatı sunuyor. Ziyaretçilerine “immersive” teknolojilerle Antik Efes’teki günlük hayatı, mimariyi ve sanatı kişisel olarak deneyimleme imkanı sağlayan müze, zengin ve kapsayıcı bir işitsel ve görsel tecrübe sunuyor. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen mimarları, küratörleri, tasarımcıları, sanatçıları, teknoloji uzmanları, tarihçileri ve arkeologlarının bir araya gelerek tasarladığı Efes Deneyim Müzesi, ziyaretçilere Efes’in altın çağındaki gündelik hayatı, ticareti, sanatı ve mimariyi deneyimletiyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan ve bir deneyim tasarım şirketi olan DEM Müzecilik tarafından geliştirilen ve işletilen Efes Deneyim Müzesi, tarihsel hikayeyi ileri teknolojiyle bir araya getirerek oluşturduğu özgün anlatısıyla dünyada öncü müzeler arasında yer alıyor.

Efes Deneyim Müzesi, Mondo-Dr Awards’ta Birincilik Ödülü Aldı