1. Haberler
  2. Siyaset
  3. DP Sözcüsü Altıntaş: Türk tarımını aciz duruma getirdiniz

DP Sözcüsü Altıntaş: Türk tarımını aciz duruma getirdiniz

featured
service

Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde iktidarın tarım politikalarını sert bir dille eleştirdi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın “25 bin Afgan çoban gitse tarım, hayvancılık kalmaz.” sözlerine vurgu yapan Altıntaş, “Tarım sektörümüz, 25 bin düzensiz göçmenin çalışmaması durumunda iflas edecek kadar aciz bir noktaya mı gelmiştir?” ifadelerini kullandı.

(DP Basın Merkezi – 9 Temmuz 2024) Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, tarım ve hayvancılık sektöründeki mevcut durumu ele alarak iktidarın politikalarını eleştirdi. Altıntaş, “Ülkemizde tarım ve hayvancılığın çöküşünde sizin ve sizden önceki Tarım Bakanlarının etkisine ilişkin bugüne kadar herhangi bir özeleştiri yaptınız mı?” sorusunu yöneltti.

Altıntaş’ın Bakan Yumaklı’ya yönelttiği sorular ise şu şekilde:

  • Tarım sektörümüz, 25 bin düzensiz göçmenin çalışmaması durumunda iflas edecek kadar aciz bir noktaya mı gelmiştir?
  • Türkiye’de tarım ve hayvancılık alanlarında çalışacak yerli işgücünün yetersiz kalmasında ve tarımsal üretimin azalmasında Bakanlığınızın ithalat yanlısı politikalarının etkisinin olduğunu düşünüyor musunuz?
  • Ülkemde tarım ve hayvancılığın çöküşünde sizin ve sizden önceki Tarım Bakanlarının etkisine ilişkin bugüne kadar herhangi bir özeleştiri yaptınız mı? Yaptıysanız, hangi çıkarımlara vardınız?
  • Tarım ve hayvancılıkta yaşanan çöküşün durdurulması için Bakanlığınızın kısa ve uzun vadeli stratejileri nelerdir?

Altıntaş, önergesinde, tarım ve hayvancılık sektörünün mevcut durumunu eleştirerek, iktidarın bu alandaki politikalarının yetersiz olduğunu savundu.

DP Sözcüsü Altıntaş: Türk tarımını aciz duruma getirdiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.