‘Demokrasiyi dijitalleştirmek zorundayız’

‘Demokrasiyi dijitalleştirmek zorundayız’

ABONE OL
Aralık 25, 2021 09:49
‘Demokrasiyi dijitalleştirmek zorundayız’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’in yeni kültür sanat platformu “İzmir Art”ın tanıtım toplantısı Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir Art, kültür sanat üretiminin ve bu üretimin insanlarla buluşmasının dijitalleştirilmesidir. Bütün arzumuz, bu çoraklaşan, çölleşen iklimimizde, kültür sanatta yeniden nefes almak için daha çok insanı kültür sanat üreticisiyle, onların ürettikleriyle buluşturmak” dedi.

İZMİR (İGFA)- İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni bir adım daha attı. Etkinlik takvimi, sanat haritası, sanal sergi platformu, makale, inceleme, eleştiri, röportaj, sanat rotaları ve çevrim içi etkinliklerin yer aldığı İzmir Art, büyük bir toplantı ile tanıtıldı.

Yekta Kopan’ın sunuculuğunda Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılan tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, CHP 26. Dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi İkinci Başkan Vekili Prof. Dr. Suat Çağlayan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ciritoğlu Sengel, sanatçılar Zülfü Livaneli, Nebil Özgentürk, Cezmi Baskın ve Hayko Cepkin, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) Başkanı, Avrupa Festivaller Birliği Başkan Yardımcısı Filiz Eczacıbaşı Sarper, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Barış Karcı, Ertuğrul Tugay, meclis üyeleri, bürokratlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinin genel müdürleri, kültür üreticileri, gazeteciler ve sanatseverler katıldı.   

 KÜLTÜR SANAT HAYATI İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE 

İzmir Art projesinin kentin kültür sanat hayatı için çok önemli bir proje olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kültür ve sanat, cehaletin önünde bir engel. Birlikte yaşamamızı keyifli kılan bir enstrüman. Eksikliği hayatımızı çölleştiriyor, çoraklaştırıyor, bizi yoksullaştırıyor. Ben işin demokrasi boyutunu paylaşmak istiyorum. Demokrasi, beş yılda bir sandığa gitmekten ibaret değil. Demokrasi birlikte yaşama kültürü, birlikte yaşamanın hukuku, birlikte yaşamanın güzelliğidir. İnsanlığın bulduğu en büyük inovasyondur.

Ne oldu da bugün bütün dünya popülist ve otoriter iktidarların altında yaşıyor? Demokrasinin zafiyetlerinden mi acaba? Böyle olduğunu düşünmüyorum. Demokrasinin erdemlerinde, zenginliğinde bir zafiyet yok. Demokrasinin insan topluluklarıyla buluşmasında, kullanılan araçlarda zafiyet var. Onun için demokrasiyi dijitalleştirmek mecburiyetindeyiz. Visitİzmir’i açtık, Türkiye’nin ilk dijital turizm ansiklopedisi. 2 bin 400 noktayı İzmir’de buluşturuyor, haritalandırıyor, detaylı bilgi sunuyor. İnteraktif, siz yeni noktalar ilave edebiliyorsunuz. İzmir’in turizm potansiyelini gün ışığına çıkartan bir çalışma oldu. Dünyada da çok az. İzmir Art, kültür sanat üretiminin ve bu üretimin insanlarla buluşmasının dijitalleştirilmesidir. Bütün arzumuz; bu çoraklaşan, çölleşen iklimimizde kültür sanatta yeniden nefes almak için daha çok insanı kültür sanat üreticisiyle, onların ürettikleriyle buluşturmak” dedi.
 

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.