1. Haberler
  2. Gündem
  3. “DEFİNE-1” Operasyonu! Tarihi Eser Kaçakçılığına Büyük Darbe

“DEFİNE-1” Operasyonu! Tarihi Eser Kaçakçılığına Büyük Darbe

featured
service

İzmir merkezli 24 ilde düzenlenen “DEFİNE-1” operasyonları kapsamında, kaçak kazılarla elde edilen ve ülkemize ait tarihi eserleri yurt dışındaki müzayede evlerine satarak “Uluslararası Tarihi Eser Kaçakçılığı” yapan organize suç örgütüne büyük darbe vuruldu. Operasyonlarda 47 şüpheli gözaltına alındı. 6 bin 325 adet sikke, 997 adet obje, 5 adet dedektör, 2 adet ruhsatsız tüfek, 1 adet ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek ele geçirildi.

“24 ilde eş zamanlı operasyon”

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucu, “Tarihi Eser Kaçakçılığı ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak” suçlarına yönelik İzmir merkezli Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, Karaman, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Aydın olmak üzere 24 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

“72 milyon TL döviz cinsinden para gönderildi”

Operasyonlarda, kaçak kazılarla elde ettikleri tarihi eserleri yurt dışındaki müzayede evlerine yasa dışı yollarla satarak haksız kazanç sağladığı tespit edilen organize suç örgütü üyelerinin banka hesap hareketlerinin incelenmesi sonucu, Avrupa ve ABD’de faaliyet gösteren beş farklı müzayede evinden örgüt elebaşı konumundaki “Pazarlamacı” olarak tabir edilen şahsa ve aile bireylerine günümüz kuru ile yaklaşık 72 milyon TL döviz cinsinden para gönderildiği ve bu paranın suç grubu üyeleri ile bu gruba menfaat sağlayan kişiler arasında paylaştırıldığı belirlendi.

Ayrıca, 2020 yılında Hırvatistan’da ele geçirilen ve ülkemize iade edilen 1.057 adet ülkemiz kökenli tarihi eserin de örgütün faaliyetleri kapsamında yurt dışına çıkarıldığı tespit edildi.

6 bin 325 adet sikke, 997 adet obje ele geçirildi

Operasyonlar sonucu, 6 bin 325 adet sikke, 997 adet obje, 5 adet dedektör, 2 adet ruhsatsız tüfek, 1 adet ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek ele geçirildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, tarihi ve kültürel mirasımıza zarar veren, bu topraklara ait tarihi eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan tarih eser kaçakçılarına göz açtırmayacaklarını ve hepsini adalete teslim etmeye kararlı olduklarını belirtti.

“DEFİNE-1” Operasyonu! Tarihi Eser Kaçakçılığına Büyük Darbe

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.