1. Haberler
  2. Gündem
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa Soykırımının 29. Yıl Dönümünde Anlamlı Mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa Soykırımının 29. Yıl Dönümünde Anlamlı Mesaj

featured
service

ANKARA (İGFA) -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa Soykırımının 29. yıl dönümü vesilesiyle Bosna Hersek’te düzenlenen anma törenine video mesaj gönderdi. Erdoğan, bu acı dolu günde şehitlerin ailelerine ve tüm Boşnak halkına taziyelerini ileterek, 15 Temmuz’un insanlık tarihine kapkara bir leke olarak geçtiğini vurguladı.

“Srebrenitsa’yı Unutmayacağız ve Unutturmayacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in “Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın, çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” sözündeki derin hikmeti hatırlatarak, “Benzer bir mezalimin dünyanın hiçbir yerinde tekrar yaşanmaması için Srebrenitsa’yı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Şehitlerimizin ruhları şad, mekânları cennet olsun. Rabb’im, tüm şehitlerimizi cennetiyle cemaliyle müşerref eylesin.” dedi.

“Acılar Dün Gibi Taze”

Srebrenitsa’da yakınlarını kaybedenlerin acılarının hala taze olduğunu belirten Erdoğan, her 11 Temmuz’da bu acıların yeniden yaşandığını söyledi ve şehit ailelerine Allah’tan sabır diledi. Ayrıca, Türkiye’nin eş sunucularından olduğu, 11 Temmuz’un “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Uluslararası Günü” olarak ilan edilmesine dair karar tasarısının 23 Mayıs’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edildiğini hatırlattı.

“Gazze’de Yaşanan Vahşet”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 yıl önce Srebrenitsa’da yaşanan vahşete benzer bir zulmün bugün Gazze’de ve işgal altındaki Filistin topraklarında yaşandığını belirterek, “16 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 40 bin masum insanın katledilmesini, uluslararası kurum ve kuruluşlar tıpkı 29 sene evvel olduğu gibi sadece seyrediyor. Tüm dünya olarak insanlık ve samimiyet imtihanından geçiyoruz. Şunun bilinmesini isterim, Gazze’deki barbarlığın sorumluları da aynı Srebrenitsa’da olduğu gibi uluslararası hukuk önünde er ya da geç hesap verecektir. Türkiye olarak adaletin tecellisi ve katliamın faillerinin hesap vermesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Her Türlü Nefret Söylemi Geride Bırakılmalı”

Erdoğan, uluslararası mahkeme kararlarına rağmen Bosna Hersek’teki soykırımı inkâr edenleri ve savaş suçlularını yüceltenleri esefle karşıladıklarını ifade ederek, savaş sonrası evlerine dönenlere yönelik saldırı ve tacizleri endişeyle takip ettiklerini söyledi. Erdoğan, Bosna Hersek’te kalıcı barış ve istikrarın muhafazası için her türlü nefret söyleminin tamamen geride bırakılması gerektiğini vurguladı.

“Kalıcı Barış ve İstikrar İçin Uzlaşma Şart”

Bosna Hersek’te tüm kesimleri kapsayan bir iç uzlaşının sağlanmasının en samimi temennileri olduğunu belirten Erdoğan, çatışma ve gerilimden kimsenin kazançlı çıkmayacağını herkesin aklında tutması gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Bosna Hersek’te kalıcı barış ve istikrarın muhafazası için her türlü nefret söylemini artık tamamen geride bırakmalı, barış, hoşgörü ve uzlaşma kültürünü yaymanın yollarını aramalıyız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa Soykırımının 29. Yıl Dönümünde Anlamlı Mesaj
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.