1. Haberler
  2. Gündem
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi İçin ABD’ye Gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi İçin ABD’ye Gidiyor

featured
service

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere 9-11 Temmuz 2024 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret edecek. Vaşington’da gerçekleştirilecek olan zirve, NATO’nun 75’inci kuruluş yıl dönümüne denk geliyor.

Zirvede, NATO coğrafyasına yönelik meydan okumalar ve riskler karşısında teşkilatın caydırıcılık ve savunma alanındaki gayretleri, Ukrayna’daki durum ve bu ülkeye yönelik destek konuları ele alınacak. İttifak’a yönelik temel tehditlerden terörizmle mücadele konusunda atılan adımlar da zirve gündeminde yer alacak.

Ziyaret İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyuruldu:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Vaşington’da icra edilecek NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere 9-11 Temmuz 2024 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret edeceklerdir. NATO’nun 75’inci kuruluş yıl dönümüne tekabül eden zirvede; İttifak coğrafyasına yönelik meydan okumalar ve riskler karşısında teşkilatın, caydırıcılık ve savunma alanındaki gayretleri ile Ukrayna’daki durum ve bu ülkeye yönelik destek hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır. İttifak’a yönelik temel tehditlerden terörizmle mücadele konusunda atılan adımlar da zirve gündeminde yer alacaktır. NATO’nun Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda’nın liderleri, Ukrayna Devlet Başkanı ve Avrupa Birliği temsilcileri de ilgili oturumlara iştirak edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, zirve marjında katılımcı bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmeleri öngörülmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi İçin ABD’ye Gidiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.