fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Chp’li Yeşil: “Dünya’da petrol fiyatları düşüyor, bizde ise Ötv şaha kalkıyor!

Chp’li Yeşil: “Dünya’da petrol fiyatları düşüyor, bizde ise Ötv şaha kalkıyor!

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Dünya üzerinde petrol fiyatları düşerken, Türkiye’de Maliye’nin bütçe açığını kapatmak için akaryakıt içindeki ÖTV’de yeniden zam yapmasını eleştirip yeni zamların da kapıda olduğunu söyledi.

Korona Salgını nedeniyle Dünya üzerinde daralan ticaret hacmi ve OPEC ülkelerinin anlaşmazlığı sonucu Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarında indirim yaptığını belirten CHP Ankara Mİlletvekili Nihat Yeşil: “Son bir hafta içerisinde varil fiyatı 45 dolardan 30 dolar seviyesine inerek yüzde 30’dan fazla ucuzlayan petrol fiyatlarına rağmen, Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarına gelen cüzi indirimlerin yetersiz kalmasından vatandaşlarımız şikayetçi. Üstelik Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe açığını kapatmak için akaryakıt fiyatları üzerindeki ÖTV’de yeni zamlar yapılması da cabası.” Dedi.

Depo Ucuzlarken, Ötv Artmaya Devam Ediyor

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Yeşil; Ankara Merkez’de uygulanan indirimli akaryakıt fiyatlarına dikkat çekerek; “6.18 TL olan 1 litre benzinin 3.46 TL’si ÖTV ve KDV’den oluşmakta iken toplam vergi oranı %51’dir. Benzin fiyatlarındaki 60 kuruşluk indirim neticesinde ortalama bir araç deposu 30-35 TL daha ucuza dolacak. Bu indirimi Türkiye geneline vurduğunuzda günlük olarak ortalama 45 Milyon TL’lik bir tasarruf sözkonusu. Peki bu tasarruf vatandaşın cebini rahatlatırken kimlerin canını yakacak? Bu 45 Milyon TL’nin en az 8 Milyon TL’si Maliye’nin kaybı anlamına geliyor. Peki bu indirimlerle bir yılda Maliye’nin kaybı ne olacak? Maliye bu oranla 3 Milyar TL’ye yakın vergi kaybedecek.” Diye konuştu.

Petrol Bedava Dağıtılsa Akp Bedavanın Vergisini Alır

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil; “18 yıldır ülkeyi pervasızca yöneten, ekonomi politikalarını bitiren, çiftçiyi, emekliyi, dar gelirli yurttaşı düşünmeden birkısım azınlığı zengin eden bu anlayış, ülkede özelleştirecek bir şey de bırakmadığı için bütün yükü yurttaşın sırtına vermeye kalkıyor. Dünyanın başka hangi ülkesinde akaryakıt fiyatları düşerken fırsattan istifade vergi oranları yükseltiliyor? Bu anlayış ancak itibardan tasarruf etmeyen AKP iktidarıyla Türkiye’de yaşanırdı. Deprem vergilerini duble yollara harcayanlar, petrol fiyatı düşerken ÖTV oranlarını arttırırsa hiç kimse şaşırmasın” Diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı