fbpx
Ufuk Gazetesi
Chp’li Yeşil: “Dünya’da petrol fiyatları düşüyor, bizde ise Ötv şaha kalkıyor!
Sosyal Medyada Paylaş
13 Mart 2020

Chp’li Yeşil: “Dünya’da petrol fiyatları düşüyor, bizde ise Ötv şaha kalkıyor!

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Dünya üzerinde petrol fiyatları düşerken, Türkiye’de Maliye’nin bütçe açığını kapatmak için akaryakıt içindeki ÖTV’de yeniden zam yapmasını eleştirip yeni zamların da kapıda olduğunu söyledi.

Korona Salgını nedeniyle Dünya üzerinde daralan ticaret hacmi ve OPEC ülkelerinin anlaşmazlığı sonucu Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarında indirim yaptığını belirten CHP Ankara Mİlletvekili Nihat Yeşil: “Son bir hafta içerisinde varil fiyatı 45 dolardan 30 dolar seviyesine inerek yüzde 30’dan fazla ucuzlayan petrol fiyatlarına rağmen, Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarına gelen cüzi indirimlerin yetersiz kalmasından vatandaşlarımız şikayetçi. Üstelik Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe açığını kapatmak için akaryakıt fiyatları üzerindeki ÖTV’de yeni zamlar yapılması da cabası.” Dedi.

Depo Ucuzlarken, Ötv Artmaya Devam Ediyor

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Yeşil; Ankara Merkez’de uygulanan indirimli akaryakıt fiyatlarına dikkat çekerek; “6.18 TL olan 1 litre benzinin 3.46 TL’si ÖTV ve KDV’den oluşmakta iken toplam vergi oranı %51’dir. Benzin fiyatlarındaki 60 kuruşluk indirim neticesinde ortalama bir araç deposu 30-35 TL daha ucuza dolacak. Bu indirimi Türkiye geneline vurduğunuzda günlük olarak ortalama 45 Milyon TL’lik bir tasarruf sözkonusu. Peki bu tasarruf vatandaşın cebini rahatlatırken kimlerin canını yakacak? Bu 45 Milyon TL’nin en az 8 Milyon TL’si Maliye’nin kaybı anlamına geliyor. Peki bu indirimlerle bir yılda Maliye’nin kaybı ne olacak? Maliye bu oranla 3 Milyar TL’ye yakın vergi kaybedecek.” Diye konuştu.

Petrol Bedava Dağıtılsa Akp Bedavanın Vergisini Alır

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil; “18 yıldır ülkeyi pervasızca yöneten, ekonomi politikalarını bitiren, çiftçiyi, emekliyi, dar gelirli yurttaşı düşünmeden birkısım azınlığı zengin eden bu anlayış, ülkede özelleştirecek bir şey de bırakmadığı için bütün yükü yurttaşın sırtına vermeye kalkıyor. Dünyanın başka hangi ülkesinde akaryakıt fiyatları düşerken fırsattan istifade vergi oranları yükseltiliyor? Bu anlayış ancak itibardan tasarruf etmeyen AKP iktidarıyla Türkiye’de yaşanırdı. Deprem vergilerini duble yollara harcayanlar, petrol fiyatı düşerken ÖTV oranlarını arttırırsa hiç kimse şaşırmasın” Diye konuştu.

 

BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN!

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Ufuk Gazetesi - 0312 844 14 40 - Akyurt Gazete & Matbaa - Yıldırım Mah. Cumhuriyet Meydanı No:13/1 Akyurt / Ankara