fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3542
  %0,51
 • EURO
  10,2027
  %0,92
 • ALTIN
  501,08
  %0,44
 • BIST
  1.462
  %0,56
CHP’li Yeşil, “Buğday Üretimi 1 milyon ton azaldı.”

CHP’li Yeşil, “Buğday Üretimi 1 milyon ton azaldı.”

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, yaptığı basın açıklamasında TÜİK tarafından hazırlanan Türkiye’nin 2019 yılı bitkisel üretim tahminlerini değerlendirerek; “Türkiye’deki buğday üretiminin 2019 yılında 1 milyon ton azaldığını” aktardı.

20 MİLYON TON OLAN BUĞDAY ÜRETİMİ 19 MİLYON’A DÜŞTÜ.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 2019 yılı bitkisel üretimine ilişkin üçüncü tahmin sonuçlarının açıklanmasına yönelik eleştirilerde bulunan CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil; “ Tarım Bakanlığının verilerine göre; 2019 yılında Türkiye’nin tahıl üretimi 34 milyon 401 bin ton olarak tahmin edildi. Üretimde bir önceki yıla göre 7 bin tonluk bir küçülme olduğu sanılıyor; Tahıl üretimindeki azalma buğday üretimindeki 1 milyon tonluk düşüşten kaynaklanıyor. Türkiye’nin 2018 yılında 20 milyon ton olan buğday üretiminin, 2019 yılında 19 milyon tona indiği tahmini yapılıyor. Diğer bitkisel ürünler içerisinde kütlü pamuk üretiminin 370 bin ton, tütün üretiminin ise 10 bin ton azalacağı öngörülüyor.” dedi.

 ÇİFTÇİMİZİN SORUNLARINA  ACİL ÇÖZÜM BULUNMALI

CHP Ankara  Milletvekili Nihat Yeşil, Çiftçinin köylünün  içinde yaşadığı sorunların tarımsal üretimin azalması sonucunu doğurduğunu belirterek, “ Başta  köylümüz ve çiftçimiz olmak üzere tarım sektörünün sorunlarına yönelik acil çözümler üretilmelidir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Köylümüzün ve çiftçimizin sorunlarını meclis çatısı altına taşıyıp çözüm önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Çiftçimizin Tarımsal üretimindeki engellerinin aşılabilmesi için şu önerilerimizin, Tarım bakanlığınca  dikkate alınmasını istiyoruz:

TARIMA ELVERİŞLİ ARAZİLERİN KORUNMASI

 1. Tarıma elverişli arazilerin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçmek amacıyla Miras Hukuku’nda düzenleme yapılmalıdır.
 2. Genel olarak; kıraç arazilerde üretim yapılması, sulu tarıma geçilememesi, kota uygulamaları, sertifikalı tohum konusunda sürekliliğin sağlanamaması, pazarlama sorunları ve piyasaların istikrarsızlığı ile ilgili sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.
 3. Kapsamlı bir üretim planlaması yapılmalı, Hayvancılık geliştirilmelidir.
 4. Türkiye’nin yedi bölgesinde, Organize Hayvan Yetiştiriciliği Bölgeleri ilan edilmelidir. Toprak analiz araçları ile tarım alanlarının tuzluluk oranı ve diğer kimyasal yapısını içeren toprak analizleri yapılmalı ve çiftçimiz bilgilendirilmelidir.” diye konuştu.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
nihat yeşil

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı