fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,2921
  %-0,26
 • EURO
  10,0076
  %0,12
 • ALTIN
  483,95
  %1,33
 • BIST
  1.428
  %0,54
CHP’li Yeşil; “Ankaralı Çiftçi 17 yıldır ihmal ediliyor”

CHP’li Yeşil; “Ankaralı Çiftçi 17 yıldır ihmal ediliyor”

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, yaptığı basın açıklamasıyla, Ankara’nın çevre ilçelerinde yaşayan çiftçi ve köylülerin sorunlarını dile getirdi.

Hafta sonları Ankara’nın, Haymana, Ayaş, Beypazarı, Çubuk, Gölbaşı, Elmadağ, ilçelerine giderek, CHP ilçe kongrelerine katılan Nihat Yeşil, ilçe halkının sıkıntılarını da dinledi.

SULAMADA KULLANILAN ELEKTİRİK FATURALARI YÜKSEK GELİYOR.
Ankara’daki Tarımsal üretimin tamamının bu ilçelerden karşılandığını belirten CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, “Ankara’nın başta domates olmak üzere sebze ve meyve ihtiyacının önemli bir bölümü Ayaş, Haymana, Beypazarı ilçelerinden karşılanmaktadır. Bu ilçelerde yaşayan çiftçi vatandaşlarımız; tarım sulamasında kullandıkları su faturalarının yüksek gelmesinden şikayet ediyorlar, ödenmeyen su faturaları ile ilgili haksız icra takipleri de çiftçilerimizi çok zor durumda bırakmaktadır.” diye konuştu.

İÇME SUYU YETERSİZLİĞİ ÇİFTÇİLERİ MAĞDUR EDİYOR
CHP Ankara Milletvekili Yeşil, Beypazarı İlçe Merkezi ve köylerinde toplam 2198 ailenin çiftçilikle uğraştığına işaret ederek, “Tarımda aile başına düşen arazi 251dekar olup, her türlü hububat, bakliyat, sebze, meyve ve şekerpancarı üretimine uygun toprak ve iklim şartları ilçemizde mevcut ancak, tarım alanlarının % 67´si kıraç olmasıyla yalnızca % 13´lük bölümü sulanabiliyor, sulu tarımla uğraşan çiftçi vatandaşlarımız, kaçak su kullanımı ve denetimlerin yapılmaması, içme suyu yetersizliği, elektrik faturalarının 4 ayda bir okunması nedeniyle mağduriyetler yaşamaktadır.

TARIM SULAMA GİDERLERİ VATANDAŞI ZORA SOKUYOR
Bu ilçelerde domates, kavun, karpuz, havuç, biber, fasulye, kiraz, dut, elma-armut, vişne, şeftali, üzüm gibi ürünlerin önemli gelir kaynağı oluşturduğuna dikkat çeken CHP’li Yeşil; “Tarım sulamaları çiftçimizin hayatında çok önem arz etmektedir. Tarım sulamalarında kullanılan elektrik kesintileri ve arıza giderlerinin vatandaşlar tarafından karşılanması, Üretici köylümüze oldukça yüksek külfet getiriyor bu durum kabul edilecek bir durum değildir, Tarım Orman Bakanlığının bu uygulamasının değiştirilmesi yönünde Mecliste soru önergesi vereceğiz.

TARIM ARAZİLERİNİN TAPULARI ALINAMIYOR
Bir diğer sıkıntı da Tarım arazilerinin toplulaştırılması, tapu kadastrodan geçen ve parsel olarak ayrılan birçok arazinin tapularının alınamaması, bazı arazilerin meraya ayrılması nedeniyle tapu verilmemesi, Ankara’nın uzak ilçelerinde yaşayan vatandaşlarımızın ortak sorunu olarak dile getiriyoruz.
Biz CHP olarak AKP’nin 17 Yıl boyunca ihmal ettiği ve kayıtsız şartsız oy deposu olarak gördüğü bu ilçelerimizin, iktidar tarafından daha fazla istismar edilmesine göz yummayacağız. Her platformda çiftçimizin üreticimizin sorunlarını dile getirip, çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaşacağız.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
chp nihat yeşil

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı