CHP’li Sarıbal’dan üretici için destek çağrısı

CHP’li Sarıbal’dan üretici için destek çağrısı

ABONE OL
Mayıs 9, 2022 14:21
CHP’li Sarıbal’dan üretici için destek çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ucuz patates ve kuru soğan için üretici desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

BURSA (İGFA) – CHP Genel Başkanı Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, sofraların vazgeçilmez iki besini olan patates ve soğan üretiminin tüketime yetmediğini belirterek, “Artan nüfusa rağmen hem kuru soğan hem patates üretimi artmıyor. Çünkü üretici para kazanamıyor. Vatandaşın ucuz soğan ve patates tüketebilmesi için üreticinin desteklenmesi ve üretimin arttırılması gerekir” dedi.

Kuru soğan ve patates üretiminin yurt içi tüketime yetmediğini rakamlarla açıklayan Sarıbal, “2000 yılında 65 milyon nüfusa sahip iken 5,4 milyon ton patates üretimi ile kişi başına 68 kilo patates düşerken, 2020 yılında 84 milyon nüfus için 5,2 milyon ton patates üretimi ile kişi başına patates üretimi 51 kiloya düştü. Kişi başına sofralarımızdan 17 kilo azaldı. 2021 yılında nüfus 1 milyon artmasına rağmen patates üretimi 100 bin ton düştü. Şu anda kişi başına tüketim 50 kilonun altına düştü. Aynı durum kuru soğan üretimi için de geçerlidir. 2000 yılında kişi başına kuru soğan tüketimi 28 kilo iken, 2020 yılında 21 kiloya düştü. Halkımız sofralarına 7 kilo daha az soğan alıyor. Üretim yetersiz ve plansız olunca patates ve kuru soğan bir yıl çok oluyor bir yıl az oluyor. Ülke ihtiyacının karşılanması için 6 milyon ton patates, 2,7 milyon ton kuru soğan üretmeliyiz” dedi.
 
GİRDİ ARTTI, FİYATLAR FAZLA DÜŞMEZ

Pazarda patatesin kilosunun 9 lira, kuru soğanın ise 4 lira civarında olduğunu belirten Sarıbal, “İki ürün de tüketici için yüksek. Oysa üretici bu yıl soğanı tarlada 80 kuruş civarında satıyordu. Patates de benzer şekilde. Ama artan maliyetler tüketiciyi patates ve soğan tüketemez noktaya getirdi” dedi. Kuru soğan ve patates hasadının başlamasıyla fiyatların bir nebze düşeceğini ifade eden Sarıbal, “Ülkemizin güneyinde başlayacak kuru soğan ve patates hasadı ile fiyatlar bir nebze aşağıya düşecektir. Ancak aşırı bir düşüşü kimse beklemesin. Çünkü tarımsal girdi fiyatları 3 ila 4 kat arttı. Üretici de haliyle yaptığı masrafları ürüne yansıtacaktır” dedi.

Patates ve kuru soğanda ihracatçı bir ülke olduğumuzu vurgulayan CHP Genel Başkanı Başdanışmanı Sarıbal, ihracat pazarının kaybedilmemesi için daha fazla üretim yapılması gerektiğini kaydetti.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.