1. Haberler
  2. Siyaset
  3. CHP’li Kış Ticaret Bakanına Seslendi: Kurban Bayramı Fırsatçılarına Geçit Vermeyin

CHP’li Kış Ticaret Bakanına Seslendi: Kurban Bayramı Fırsatçılarına Geçit Vermeyin

featured
service

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Kurban Bayramı öncesinde artan fiyatlar, fahiş zamlar ve merdiven altı korsan kasaplarla ilgili olarak Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a yazılı bir soru önergesi sundu. Kış, özellikle temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fiyat artışlarının denetlenip denetlenmediğini sordu.

Kış, bayram öncesinde marketlerdeki etiket değişimleri ve fahiş fiyat artışlarına yönelik vatandaşlardan şikayetler aldıklarını belirterek konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Vatandaşların alım gücünün düşmesi nedeniyle ne kolonya ne şeker ne de kurban alabildiklerini vurgulayan Kış, Kurban Bayramı’nın zamlarla birlikte geldiğine dikkat çekti.

Kış, bayram döneminde fahiş fiyat artışları ve stokçuluğun arttığını, merdiven altı üretim ve satışların çoğaldığını ifade ederek, Ticaret Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Kış, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Kurban Bayramı alışverişi yapan vatandaşlarımızın temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine gelen zamlar konusunda ki şikayetlerini dikkate aldınız mı? Hangi önlemler alındı? Şu anda bırakın kurban kesmeyi emeklilerimiz market alışverişi bile yapmanın lüks olduğunu söylüyor. Seçimler bittiğinde ekmek 4 liraydı 10 lira oldu. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 20 bin liraya dayandı. Yoksulluk sınırı ise 60 bin liraya dayandı. Yardıma muhtaç yoksul sayısı 20 milyonu aştı. Halkın alım gücü düşmüşken, bayramla beraber marketlerde ürünler zamlanmış, merdiven altı üretim artmış, korsan kasaplar türemiştir. Ama Ticaret Bakanlığı bu noktada neler yapmış, etiket denetimi yapmış mı, ne önlemler almış bilmiyoruz. Kısacası AKP’nin yanlış ekonomi politikalarının sonucunu vatandaş ödüyor, AKP iktidarı 22 yılda evlerdeki bayram havasını yok etti. Bu bayramın da tek kurbanı, emekli, işçi, memur olmuştur.”

CHP’li Kış Ticaret Bakanına Seslendi: Kurban Bayramı Fırsatçılarına Geçit Vermeyin