DOLAR 9,62841.32%
EURO 11,20981.14%
ALTIN 553,231,49
BITCOIN 6050040,38%
Ankara
14°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP’li Akıllı: Demokrasinin asil öğesi özgür bireydir

CHP’li Akıllı: Demokrasinin asil öğesi özgür bireydir

ABONE OL
Aralık 9, 2020 11:16
CHP’li Akıllı: Demokrasinin asil öğesi özgür bireydir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, bireylerin evrensel nitelikli temel hak ve özgürlüklerini, yaşamları boyunca eksiksiz olarak ve engellenmeden kullanabilmelerinin çağdaş demokrasinin gereği olduğuna vurgu yaparak, “Demokrasinin asıl öğesi özgür bireydir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

İnsan haklarının evrenselliğinin tüm dünyada geçerli olmasına rağmen uygulamada ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çeken Başkan Akıllı, “Birleşmiş Milletlerin 1948 yılında kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, 1949 yılında Türkiye’de Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçti. İnsan hakları evrenselliği tüm dünyada kabul görüyor. Ancak gelişmiş ülkelerde dahil pek çok yerde hak ihlalleri ne yazık ki devam ediyor. Çağdaş demokrasilerin özünü; ulusal irade ve hukukun üstünlüğü ilkeleri eşliğinde, bireylerin evrensel nitelikli temel hak ve özgürlüklerini, yaşamları boyunca eksiksiz olarak ve engellenmeden kullanabilmeleri oluşturur. CHP, insan haklarının, çağın gereklerine uygun olarak süreklilik içinde geliştirilmesinin gereğine inanmaktadır.

Demokrasinin asıl öğesi özgür bireydir. Özgür olmayan bireyin, kendi potansiyelini geliştirebilmesi, yeteneklerini sergileyebilmesi, toplumda demokratikleşmeye, insan hak ve özgürlükleri çıtasının yükseltilmesine katkıda bulunabilmesi, demokrasi bilincini paylaşabilmesi, gerçek anlamda seçme yeterliliğine sahip olabilmesi mümkün değildir. CHP’nin temel amacı; bireyi özgürleştirmek, bireyin kendisini geliştirmesinin önündeki ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel engelleri kaldırmak, bireyin özgürlüklerini bilinçli olarak kullanmasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.