DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 565462-0,06%
Ankara
14°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

CHP’den aşı raporu: 150 milyon doz aşı gerekli

CHP’den aşı raporu: 150 milyon doz aşı gerekli

ABONE OL
Ocak 18, 2021 12:01
CHP’den aşı raporu: 150 milyon doz aşı gerekli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi aşılama ile ilgili 18 yaş ve üzeri çalışmaların yetersiz olduğunu ifade ederek, “Yapılan aşı planlarında 18 yaş altı tüm ülkelerde ihmal edilmektedir. 18 yaş üzeri değil, 18 yaş altının da mutlaka planlanması gerekmektedir. Uzmanlara göre bu tür patojenlerin yayılımını tam olarak kesebilmek için belirtisiz veya az belirti gösteren kişilerin de yani çocukluk döneminin de mutlaka aşılanması gerekmektedir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, aşı konusunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dünyadaki aşı uygulamaları ile ilgili konusunda uzman Çin, Amerika, İsveç, Almanya ve Türkiye’den enfeksiyon hastalıkları uzmanları, virologlar, halk sağlığı uzmanları, aşı geliştirme uzmanları, biyologlar, bioteknologlar ile bir zoom toplantısı gerçekleştirdiklerini aktararak, “Toplantıda ülkelerin aşı politikaları, aşılama süreçlerinde yaşananlar, Türkiye’nin aşı konusunda yaptıkları ve yapması gerekenler uzmanlar tarafından aktarılmıştır” diye konuştu.

CHP’li Akkuş İlgezdi açıkladığı Aşı Raporunda, çarpıcı tespitlere yer vererek, “Öncelikle aşılamanın 18 yaş altını da kapsaması gerekiyor” dedi. “Ülkemizde aşının işe yaraması için çocuklar dahil yaklaşık 70 milyonun aşılanması, bunun için de en az 150 milyon doz aşının olması gerekiyor. Bu 150 milyon doz aşının 1 yıl içinde yapılması durumunda pandemi süreci rahatlayacaktır” diyen Genel Başkan yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, bu aşılama için yeterli aşının olmadığını ve yakın gelecekte de bunun için bir çaba harcanmadığını kaydetti.

Çocukluk dönemi aşı sıkıntısı
Pandeminin başka sorunlara da neden olduğunu raporunda açıklayan Akkuş İlgezdi, “Aşı çalışmaları pandemiye yoğunlaştığı için mevcut çocukluk dönemi aşılarında bir daralma olması muhtemeldir. Bu durum gelecek için ciddi sağlık sorunları yaratacaktır” diyerek Türkiye’nin en azından aşı takviminde yer alan en temel aşıları üretmesi gerektiğinin altını çizdi.

Aşıyı bulsak da üretemeyeceğiz!
CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi ülkemizde gerçekleştirilen aşı çalışmalarında en iyi ihtimalle 2021 Mayıs- Hazirandan önce faz 3 sonuçları alınamayacağını ortaya koyarak, “Ülkemizin aşı üretimi için ciddi teknolojik yatırım yapması gerekiyor. Aşı araştırmaları sonucunda, bir aşı bulunsa bile, bunu gerekli şartlarda üretecek ülkemizde sadece bir yer mevcut. Bu da pandemi dönemi için maalesef yetersiz” dedi.

Şeffaflık şart
“Sağlık Bakanlığının şeffaflıktan uzak tutumu ülkemizde aşı karşıtlığını artırmaktadır” diyen Akkuş İlgezdi, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar İlaçlar Kurumu, Amerikan FDA, Alman Robert Koch Enstitüleri gibi tüm verileri şeffafça açıklamalıdır” açıklamasında bulundu.

PCR hataları yüzünden Covid-19 daha hızlı yayıldı
Ülkemizdeki PCR testlerinin hatalı çıkması nedeniyle Covid-19’un daha hızlı yayıldığını açıklayan CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, “PCR testleri için, izole edilmiş bir virüsün sekans bilgisine ihtiyaç vardır. Böyle riskli bir durumda birden fazla yerden bu bilgiler alınıp çalışmaların yapılması gerekirken, Türkiye sadece Amerikan CDC’den bu bilgileri almıştır ve bu bilgiler Amerika’da da sorun yaratmıştır. Dünyanın diğer ülkelerinin yaptığı gibi birden çok yerden bilgi alınmadığı için Türkiye’de de maalesef sorunlu testler kullanılmıştır” dedi.
“Türkiye ayrıca testlerde farklı bir metot kullanmıştır. Türkiye şu an RNA izolasyonu yapmadan virüsü bir kırıcı çözeltinin içine koyarak içerisinde çok hızlı bir şekilde analiz yapmaktadır. Bu yöntem, genel anlamda işe yarasa da zayıf pozitiflerin testte saptanamamasına neden olmaktadır. Bu da hastalığın daha hızlı bir şekilde yayılmasına yol açmıştır” diyen Akkuş İlgezdi, bu durumun yeterince konuşulmadığının da altını çizdi.

Pandemin bitmesi için tüm dünya aşıya ulaşmalı
CHP’nin raporu pandemilerde, ülke bazında bir çözüm olamayacağını ortaya koyarak, “Sadece belirli kesimleri aşılayıp, süreci garanti altına alamazsınız. Afrika ülkelerinde, insanlar bu virüsü hâlâ taşıyor, bu virüsü hâlâ sirküle ettiriyorsa ve bu virüsten hâlâ hastalanıp ölüyorlarsa, bu mutasyonların çıkmayacağı ve bu mutasyonların tekrar yayılıp bir pandemiye neden olmayacağının garantisi yoktur” dendi.

Doğru politikalar uygulanmıyor
Türkiye’nin pandemide aşı süreçlerini doğru organize ederek salgının etkilerini en aza indirmek için doğru politikalar uygulayamadığını verdiği örneklerle açıklayan Gamze Akkuş İlgezdi, “Şeffaflıktan uzak, yeterli miktarda ve çeşitlilikte aşının olmadığı, aşı planlamalarının yapılmadığı bir ortamda, aşılamaların da yeterli düzeyde olamayacağı açıktır. Sağlık Bakanlığı ve iktidarın, bir an önce bilim insanlarının gösterdiği yolda, yapılan yanlışlardan geri dönerek süreci yönetmeleri, ülkemizin ve dünyanın sağlığı için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.