fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,2364
  %-0,40
 • EURO
  10,0327
  %0,28
 • ALTIN
  484,91
  %0,49
 • BIST
  1.441
  %0,95
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: Lübnan ve Yemen’den daha kötüyüz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: Lübnan ve Yemen’den daha kötüyüz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,”İşsizlik oranlarında temerrüte düştüğünü ilan eden Lübnan’dan ve 5 yıldır iç savaşla uğraşan Yemen’den daha kötüyüz” dedi.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısının 2019 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 92 bin kişi artarak 4 milyon 394 bin kişi olduğunu dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İşsizlik oranımız %13,7’ye yükseldi. Türkiye’de bugün açıklanan verilere göre geniş tanımlı işsiz sayısı ise 8 milyon 172 bin kişiye yükseldi. Türkiye’de bu %13,7 işsizlik oranı ile temerrütte düştüğünü ilan eden Lübnan’dan (%6) ,5 yıldan fazla bir süredir iç savaşın sürdüğü Yemen’den (% 12,9) ve geçtiğimiz yıl darbe gerçekleştirilen Sudan’dan (%13) daha fazla işsizimiz var. Ayrıca AB üyesi 28 ülkede işsizlik oranları 2013’ten itibaren düzenli olarak azalıyor. 2013’te yüzde 10,9 olan AB 28 üyesinin ortalama işsizlik oranı, 2020 yılının ilk aylarında yüzde 7 seviyesine geriledi. Türkiye’de ise % 9,7 olan işsizlik oranı bugün açıklanan TÜİK verilerine göre %13,7’ye yükseldi” dedi.

TÜİK VERİLER İLE OYNAMAYI BIRAKIP SUÇ İŞLEMEYİ BİR AN ÖNCE BIRAKMALIDIR
AB üyesi 28 ülkenin güncel işsizlik verileri göz önüne alındığında Türkiye’nin AB üyesi ülkeler arasında en yüksek işsizliğin olduğu 3. ülke olduğunu ifade eden Ağbaba şu ifadeleri kullandı: “Birinci sırada Yunanistan (%16,3) ikinci sırada İspanya (%13,8) bulunuyor .AKP iktidarının 18 yıllık iktidarında ülkenin geldiği durum ne yazık ki bu. TÜİK işsizlik rakamlarında manipülasyona başvurarak suç işlemeye devam ediyor. Aralık ayında son bir yıldaki 15 ve daha yukarı yaştaki nüfustaki artış 973 bin. İşgücündeki artış ise 95 bin kişi. Bu verilere göre neredeyse çalışma çağında artış gösteren nüfus içerisinde hiç kimse çalışma istememiş durumda. Bu da demek oluyor ki aslında işsizlik oranımız daha yüksek seviyededir. Bu oranların hiçbir mantıkla izah edilebilecek bir yanı yoktur. Açlık sınırı asgari ücreti geride bırakırken, insanlar işsizim diyerek canlarına kıyarken, vatandaş TÜİK’e göre çok zenginleşti ve iş aramaktan vazgeçti. TÜİK, iktidarın basın bürosu gibi çalışmaktan vazgeçmeli, istatistik kurumu olduğunu hatırlayıp inandırma kurumu olmayı bir kenara bırakmalıdır.
Ayrıca kadın ve genç işsizliğinde karanlık tablo her geçen gün daha da artmaktadır. Genç işsizliği %15’e yükselirken, 21 milyona yakın kadın hiçbir şekilde istihdamdan yararlanamadı.
Ülkeyi 18 yıldır yöneten, PowerPoint sunumla ekonomiyi düzeltme hayalinde olanlardır. TÜİK’i kendisine bağlayıp manipüle kurumuna çevirip zorla halktan her şeyin güllük gülistanlık olduğuna inanmasını bekleyenler inanmayanları da düşman olarak görenlerdir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
chp veli ağbaba

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı