DOLAR 8,5275-0.29%
EURO 10,1261-0.18%
ALTIN 498,400,35
BITCOIN 3420561,22%
Ankara
24°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse: “Kadınları koruyan sosyal politikalarla, kadın cinayetlerinin önüne geçebiliriz”
  • Ufuk Gazetesi
  • Türkiye
  • Siyaset
  • CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse: “Kadınları koruyan sosyal politikalarla, kadın cinayetlerinin önüne geçebiliriz”

CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse: “Kadınları koruyan sosyal politikalarla, kadın cinayetlerinin önüne geçebiliriz”

ABONE OL
Mart 9, 2021 10:08
CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse: “Kadınları koruyan sosyal politikalarla, kadın cinayetlerinin önüne geçebiliriz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medya üzerinden katıldığı yayında kadın hakları ve cinayetleri üzerine konuşan CHP Genel Başkan Danışmanı Fatma Köse, “Kadınları koruyan sosyal politikaların yaşama geçirilmesi ile ancak kadın cinayetlerinin önüne geçebiliriz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Danışmanı ve Kadın Kolları Eski Genel Başkanı Fatma Köse, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde katıldığı canlı yayında, hak ihlalleri ve yasalara değindi. Samsun’da meydana gelen vahim olaya ilişkin de konuşan Köse, şiddet uygulayan eski kocaya müdahale edilmemesinden yakındı.  Kadın cinayeti ve şiddet olaylarına ilişkin mahkemelerde uygulanan iyi hal indirimlerine de tepki gösteren Köse şu ifadeleri kullandı:

“KADININ VAR OLMA SÖZLEŞMESİ”

“Kadının hayatta kalma sözleşmesi, kadının var olma sözleşmesi, kadının kendini kadın olarak hissetme sözleşmesi. Bugün biz İstanbul Sözleşmesini 6284 sayılı yasayı tartışmaya açıyoruz. Mevcut iktidarın kadın milletvekili bile diyor ki, ‘İstanbul Sözleşmesi’nin bazı maddeleri ile uğraşılabilir, kaldırılabilir.’ Bir garabet, bir şeyler anlatıyor ben de anlamakta zorlanıyorum. Oysa ki kadınların öncelikle sahip çıkması gerekiyor. Bakın nereden nereye geldik. 2000’li yıllara geldiğimiz bu zamanda bile kadının hayatı, kadının hak ettiği, türlü sözleşmelerle elde ettiği haklar bugün tartışılıyorsa, hiç kimse bana, ‘Kadın cinayetlerini durduracağız, kadınlar hak ettiği yerde’ demesin.

“BELKİ O KADIN BİR DARBE DAHA EKSİK YİYECEK”

“Ben de içim acıyarak izledim. Orada takıldığım bir şey de var aslında. Videoya çekiyorsunuz o görüntüleri, video çekerken konuşmalar oluyor. Tamam, duyurmak için video çektiniz diyelim, bir kişi gidip müdahale etmiyor. Gidip müdahale edin, belki o kadın bir darbe daha eksik yiyecek. Belki hayatta kalabilecek. Öyle değil mi? Bir korku imparatorluğu bu ülkenin başına çökmüş durumda. İşte müdahale eden genç bir çocuğun, tıp öğrencisinin başına gelenler. O nedenle insanlar müdahale etmeye de çekinir hale geldi. Ben eskileri hatırlıyorum, kendi mahallemizde bir kadına şiddet uygulandığı zaman, şiddet uygulayan kişiye hiç kimse saygı göstermezdi. Herkes onunla selamı sabahı keserdi. Tekrar o kültürün gelmesi gerekiyor.

“İYİ HAL İNDİRİMLERİ, KADINA ŞİDDETİ ARTTIRIYOR”

İnsanların şiddet uygulayan kişiye kesinlikle arkasını dönmesi gerekiyor. Caydırıcı yasalar neden uygulanmıyor?  Neden iyi hal indirimleri uygulanıyor. Dayağın şiddetin iyi hali mi olur? Kadını öldürmenin iyi hali mi olur? Katil olmanın iyi hali mi olur? Bunların hepsini anlamakta zorlanıyorum. Tüm bu olumsuzluklar, kadına yönelik şiddetin artmasına ve şiddet uygulayanların da cesaretlenmesine neden oluyor. Vururum, döverim, öldürürüm gerekirse, iyi hal indirimiyle kurtarırım gibi düşünen insanların cesaret bulmasına yol açıyor bu uygulamalar. Kadına yönelik şiddetin her türü; toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiriyor, kadınların yaşamına korkuyu ve güvensizliği ekliyor, kadının haklarına erişimi kısıtlıyor, kadının fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine ve en önemlisi özgürlüğünün kısıtlanmasına yol açıyor. Kadınlara karşı ayrımcılık artarak devam ediyor.

“ÖRGÜTLENECEĞİZ VE KADINLARIN YANINDA OLACAĞIZ”

Kadınların güçlenebilmesi için öncelikle kadınların eğitim almasını sağlayacağız. Sağlık hizmetlerine daha kolay erişebilmesini sağlayacağız. İş sahibi olmaları ve sosyal konumlarının yükseltilmesini sağlayacağız. Gelir desteği sağlanacak. Adaletsizliği değiştiremezsiniz belki ama adaletsizlik karşısındaki duruşumuzu değiştireceğiz, tepki vereceğiz. Örgütleneceğiz ve tacize, tecavüze uğrayan kadınların her zaman yanında olacağız. Devam eden mahkemelerde eğer kamuoyu oluşturabiliyorsanız, kadın ölümleriyle, cinayetleriyle ilgili. Örgütlenebiliyorsanız, mahkemenin seyri değişiyor. İhtiyaç var. Ben bunu yaptığım çalışmalarda da gördüm, hissettim. Eşitlikçi, insan onuru ve insan hakları çerçevesinde kadınları koruyan sosyal politikaların yaşama geçirilmesi ile ancak kadın cinayetlerinin önüne geçebiliriz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.