fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3227
  %0,11
 • EURO
  10,0223
  %0,27
 • ALTIN
  478,87
  %0,27
 • BIST
  1.420
  %0,26
CHP: AKPM’nin kararını doğru bulmuyoruz

CHP: AKPM’nin kararını doğru bulmuyoruz

CHP’den toplantı sonrası yapılan açıklamada, anayasa değişikliği referandumunun resmi olarak açıklanmayan sonuçlarına ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) ‘siyasi denetim’ kararına ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

HALK OYLAMASININ MEŞRUİYETİ YOK EDİLMİŞTİR

CHP’den yapılan Parti Meclisi açıklaması şöyle:

“CHP, Türkiye’yi hukuk devleti ve Demokratik Parlamenter Cumhuriyet’ten uzaklaştırıp, ‘Tek Adam Rejimine’ götürmeyi hedefleyen Anayasa değişikliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) geçmemesi için gerek komisyon ve gerekse Genel Kurul’da etkin bir mücadele vermiştir. Buna karşın kabul edilen teklifin, halk oylamasında reddedilmesi için de tüm gücüyle çaba göstermiştir. Halkoylaması, Olağanüstü Hal (OHAL) koşulları altında, devlet imkânları ve kamu gücünün pervasızca kullanıldığı, medyanın tahakküm altına alındığı, adaletsiz bir ortamda yapılmıştır. Bütün bu baskılara rağmen halkımız sandığa gitmiş ve güçlü bir ‘Hayır’ iradesi göstermiştir.

Halkın iradesini sandıkta etkileyemeyenler, bu kez Yüksek Seçim Kurulu (YSK) eliyle yarattıkları ‘Mühürsüz Seçimle’ hedefe ulaşma yolunu seçmişlerdir. Sayım sırasında hukuka ve kanuna açıkça aykırı bir şekilde mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayan YSK, sadece ‘Hayır’ diyenlerin değil, oy kullanan yaklaşık 49 milyon seçmenin iradesini lekelemiş, halk oylamasının meşruiyetini yok etmiştir.

AKPM’NİN BU KARARINI DOĞRU BULMUYORUZ, TÜRKİYE SADECE AKP’DEN İBARET DEĞİL

Anayasa değişikliği ile ‘Tek Adam Rejimi’ kurmayı hedefleyen bu iktidar, ülkemizi demokratik dünyadan koparmakta ve Avrupa Birliği (AB) hedefinden de hızla uzaklaştırmaktadır. Bu çerçevede gelinen son nokta ne yazık ki Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) bugün aldığı siyasi denetim kararıdır. Türkiye’nin, AB hedefinden koparılmasına dönük iktidarın politika ve uygulamalarını reddetmekle birlikte, AKPM’nin bu kararını da doğru bulmuyoruz. Türkiye sadece Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ibaret değildir. Meşruiyeti olmayan bu halkoylaması ile bunun üzerine inşa edilecek her türlü otoriter düzenleme ve girişime karşı mücadelemiz her zeminde devam edecektir.

MÜCADELEYİ YÜKSELTME KARARLILIĞINDAYIZ

Demokratik Cumhuriyeti yok etme projesi olan bu Anayasa değişikliğine, bütün baskılara rağmen fedakârca karşı duran tüm yurttaşlarımıza, siyasi partilere, örgütlü yapılara ve girişimlere teşekkür ediyoruz. Bu beraberliği, tahrip edilen demokrasiyi daha güçlü bir şekilde yeniden kurma mücadelesinin zemini olarak görüyoruz. Bu zemin üzerinde daha geniş kesimlerle buluşarak parlamento içi ve dışında her alanda birlikte mücadeleyi yükseltme kararlılığındayız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı