fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,0816
  %-0,30
 • EURO
  9,6914
  %-0,06
 • ALTIN
  451,53
  %-0,72
 • BIST
  1.409
  %2,24
Çeviköz: Uluslararası güvenlik ve istikrar için endişe verici bir gelişme

Çeviköz: Uluslararası güvenlik ve istikrar için endişe verici bir gelişme

ABD’nin Açık Semalar Antlaşması’ndan çekilmesine yönelik açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, ‘ABD’nin Açık Semalar Antlaşması’ndan Rusya’nın antlaşmaya tam olarak uymadığı gerekçesiyle altı ay süresince çekilme kararı alması uluslararası güvenlik ve istikrar için endişe verici bir gelişmedir’ dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz ABD’nin Açık Semalar Antlaşması’ndan çekilmesi konusunda basın açıklaması yaptı.  İmzaya açıldığı 1992 yılından bu yana Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 35 devlet tarafından imzalanan ve 2002’den bu yana aktif bir şekilde yürürlükte olan Açık Semalar Antlaşması’ndan ABD’nin çekilmesini endişe verici bir gelişme olarak yorumlayan Çeviköz şunları söyledi; ‘Avro – Atlantik bölgesinde güven inşası ve istikrara katkı yapan, uluslararası ilişkilerde öngörülebilirliği artıran ve ülkeler arasında şeffaflığı artırdığı için çatışma riskini azaltan bir mekanizmadır. Tarafların birbirlerinin toprakları üzerinde mutabık kalınan rotalarda silahsız gözlem uçuşları yaptıkları bu mekanizma, uluslararası ölçekte silahsızlanma ve bunu doğrulama çabalarına da bir katkı sunmaktadır.

İmzacı devletlerden bir veya daha çoğunun antlaşmayı ruhuna aykırı bir şekilde, seçici olarak uygulaması küresel ölçekte güven ve istikrarı zedelemektedir. Ülkeler arasında güven ve şeffaflığın azalması da güvenliği tehlikeye atmaktadır.

CHP olarak, her şartta Açık Semalar Antlaşması’nın korunmasını ve gereklerinin yerine getirilmesini destekliyor, bu antlaşmanın Türkiye’nin menfaatlerine olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Bu düşünceyle, ABD’nin çekilmesine rağmen, antlaşmayı uygulamaya devam edeceklerini açıklayan ülkelerin tutumunu memnuniyetle karşılıyoruz. Hem Rusya’nın antlaşmayı kısıtlı olarak uygulamaya son vermesini, hem ABD’nin kararını yeniden gözden geçirerek antlaşmaya dönmesini umuyoruz.’

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
chp ünal çeviköz

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı