fbpx
Ufuk Gazetesi
Çetinkaya: Milli servet enkaza dönüştürülmemeli
Sosyal Medyada Paylaş
26 Nisan 2021

Çetinkaya: Milli servet enkaza dönüştürülmemeli

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7255 sayılı yasanın hobi bahçelerini dev bir sorun olarak gündeme yerleştirdiğini belirten İYİ Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi, 2. Bölge Koordinatörü Nadir Çetinkaya, yasal düzenlemenin tarım arazilerinin korunmasına olanak vermediğini dile getirdi. Binlerce vatandaşın ise hapis ve para cezası ile karşı karşıya kaldığını vurguladı.

“TARIM ARAZİLERİNİN KORUNMASI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”
İYİ Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi, 2. Bölge Koordinatörü Nadir Çetinkaya tarım arazilerini korumaya yönelik olarak çıkartılan yasanın binlerce insanı mağdur ettiğini açıkladı. Çetinkaya “30 senelik bir geçmişte arazinin düzenlenmesi, tarımın korunması, toprağın verimli kullanımına matuf yasaların uygulanmadığı, düzensizlik ve plansızlık içinde bir emlak rantına dönüştürülen hobi bahçelerinin tarımsal üretimimizi tehdit eder bir hale geldiği safhada getirilen yasal düzenleme, maalesef tarım arazilerinin korunarak dönüştürülmesini sağlamadığı gibi binlerce vatandaşımızı hapis ve para cezaları ile karşı karşıya bıraktı. Bugün 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenen vatandaşlarımız ceza mahkemeleri kapılarında çözüm beklemekte, idari para cezalarına ilave olarak “eski hale getirme” talimatı verilmiş bahçelerdeki yapılar, kurulu düzenler için yıkım faaliyetleri yürütülmektedir. Öncelikle şu hususun şerh edilmesi gereklidir ki; Tarım Arazilerinin Korunması meselesi İYİ PARTİ’nin bir milli güvenlik meselesi kabul ettiği öncelikli kırmızı çizgimizdir” ifadelerini kullandı.

“MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ”
“Hobi Bahçeleri Af Kapsamına Alınsın, Yaratılan Fon Çiftçilerimize Dağıtılsın” sloganı ile yetkilileri göreve davet ettiklerini belirten Çetinkaya açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Parasını ödeyerek tapu sahibi olan, bir çoğu belediyelerle ilişkili-iltisaklı emlakçılar, kooperatifler tarafından pazarlanan hobi bahçelerini satın alan, izinleri alınmış, belediye hizmeti tahsis edilmiş, elektriği suyu bağlanmış bahçelerde mütevazı organik tarımsal üretimine çabalayan vatandaşlarımızın da mağduriyetleri ivedilikle telafi edilmelidir.

Yasanın getirdiği hapis, idari para cezası ve yıkım yaptırımları ile her ne kadar söz konusu alanların yeniden tarım arazisine dönüştürülmesi öngörülmekte ise de, bunun gerçekleştirilmesi de fiilen mümkün görülmemektedir.

Zira aynı parselde kurulu bitişik bahçelerden bir kısmı imar affı kapsamında yasaya uygun hale gelmiş, bir kısmı imar affından istifade etmediğinden yıkım kararına maruzdur. Yanyana dizili bulunan bahçelerden biri imar affı kapsamında muhafaza edilirken bitişiğindeki bahçenin yıkılması halinde o alanda etkin bir tarım faaliyeti yapılması nasıl mümkün olacaktır?

“ENKAZA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ”
Mevcut düzenleri içerisinde bu alanlardan tarımsal istifade imkanı kalmamıştır. Nitekim yıkımı yapılacak yapılar da kurulu düzen, milli servettir. Bugüne kadar ihmal ile geldiğimiz noktada milyonlarca liralık milli servetin enkaza dönüştürülmesi yazıktır, günahtır.

İYİ PARTİ’NİN ÇÖZÜM ÖNERİSİ:
Bu gündem üzerine İYİ PARTİ olarak çözüm önerimiz;
Halihazırda valiliklerce tespiti yapılan hobi bahçelerinin mevcut yapılaşma durumlarının kayıt ve tutanak altına alınması ile yasada amir m2 başına 10TL’lik idari para cezasının tatbik edilmesi suretiyle bu alanların “af” kapsamına alınmaları, yıkım tehdidinden kurtarılmaları ile;

M2 başına 10TL olarak uygulanan idari para cezasının oluşturulacak mahsus bir fon içerisinde toplanması, toplanan bu paranın tamamının bölgede Ziraat Odasına kayıtlı olarak tarım ve hayvancılık faaliyeti yapan çiftçilerimize karşılıksız hibe olarak dağıtılmasıdır.

Çözüm önerimizin dayanağında tüm batı ülkelerinde şehrin gürültüsü, trafiği, kirli havasından kaçan insanların organik tarımsal üretimlerini yapmaları, stresten arınmaları ve en önemlisi çocukların tarımsal üretim ile tanıştırılarak bu alanda yetiştirilmeleri gerekliliğinin bilimsel bir gerçeklik olarak kabulü ile devlet eliyle kurulan hobi bahçelerinin verimliliğine paralel olarak;

Pandemi döneminde bir Milli Güvenlik Sorunu haline gelen tarım ve hayvancılık meselesinin kahramanları çiftçilerimizin içinde bulundukları maddi darboğazda yaratılacak bir kaynağın adeta üretimimize ilaç olacağı gerçeği bulunmaktadır.

Bu nedenle, “Hobi Bahçeleri Af Kapsamına Alınsın, Yaratılan Fon Çiftçilerimize Dağıtılsın” sloganı ile yetkilileri göreve davet ediyoruz”

 

BİZİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİN!

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Ufuk Gazetesi - 0312 844 14 40 - Akyurt Gazete & Matbaa - Yıldırım Mah. Cumhuriyet Meydanı No:13/1 Akyurt / Ankara