CEKUT afetlerde yardıma koşacak

CEKUT afetlerde yardıma koşacak

ABONE OL
Aralık 27, 2021 17:48
CEKUT afetlerde yardıma koşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ceza İnfaz Kurumları Arama ve Kurtarma Timi’nin (CEKUT) Erzurum ekibi, karlı ve soğuk havada yaklaşık bir ay süren kentsel arama ve kurtarma eğitimini başarıyla tamamladı. 1 aylık eğitime tabi tutulan 23 CEKUT gönüllüsü, olası doğal afetlerde vatandaşların yardımına koşacak.

ANKARA (İGFA)  – Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün, ceza infaz kurumlarında görev yapan gönüllü personellerden oluşan arama ve kurtarma timi CEKUT, özellikle doğal afetlerde önemli görevler üstleniyor.

Doğal afetlerde ortaya çıkabilecek mal ve can kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum, Adana ve Afyonkarahisar’da oluşturulan 10 CEKUT ekibi, ceza infaz kurumu ve savcılıklara bağlı denetimli serbestlik müdürlükleri personellerinden oluşuyor.

Tamamı gönüllük esasına göre oluşturulan CEKUT ekipleri, ceza ve infaz kurumlarında yaşanabilecek doğal afet ve diğer acil durumlara karşı etkin şekilde müdahale edebilmenin yanı sıra toplumsal düzeyde yaşanması olası afet ve acil durumlara müdahale etmek amacıyla da eğitime tabi tutuluyor.

SENARYO GEREĞİ ENKAZDAN YARALI KURTARILDI

Erzurum AFAD’da karlı ve soğuk havada 22 Kasım-24 Aralık tarihleri arasında teorik ve uygulamalı olarak zorlu bir eğitimden geçen ekip, CEKUT Kentsel Arama ve Kurtarma Eğitimini başarıyla tamamladı.  Öğrendiklerini tatbikatlarla pekiştirme imkanı bulan CEKUT, senaryo gereği enkazdan yaralı kurtarma tatbikatını başarıyla tamamladı. Eğitimleri biten CEKUT, afetlerde arama kurtarma ekiplerine katılarak hayat kurtaracak.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.