fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4804
  %1,03
 • EURO
  10,2842
  %0,16
 • ALTIN
  508,89
  %0,43
 • BIST
  1.454
  %-0,45
Büyükşehir’den Kız Çocuklarının Okumasına Destek

Büyükşehir’den Kız Çocuklarının Okumasına Destek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla kültürel ve ekonomik sebeplerle okula gidemeyen ya da erken yaşta evlendirilmeye zorlanan kız çocuklarının elini tutmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde başlatılan “Kız Çocuklarının Okullaştırılması Projesi” ile 2019-2020 eğitim-öğretim yılı içerisinde yaklaşık 150 kız çocuğunun okullaştırılması sağlanacak.

KIZ ÇOCUKLARI OKUSUN

Büyükşehir Belediyesi ile UNHCR işbirliğindeki projeyle ekonomik durumları yetersiz olan ailelerin okula devam edemeyen 10-17 yaş aralığındaki 100 mülteci ve 50 Türk vatandaşı olan kız çocuğunun okullaştırılması ve okula devamlarının desteklenmesi, sosyal aktivitelerle kız çocuklarının kaynaştırılması amaçlanıyor.         Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi yetkilileri; çocuk yaşta evliliklerin kız çocuklarının psiko-sosyal etkilerin yanı sıra kişilik-kimlik gelişimlerinin olumsuz etkilendiğine, kişisel özgürlüklerini kaybettiklerine, sosyal aktivitelerde sınırlılık ve içe kapanma sorunlarıyla karşılaştıklarına, toplumsal faaliyetlerde özgüven eksikliği yaşadıklarına dikkat çekerek, kız çocuklarının eğitim ve gelişim fırsatlarının ellerinden alındığını ifade ettiler.

BAŞKENT’TE EV EV GEZİLİYOR

Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kültürel ve ekonomik sebeplerle okula gidemeyen kız çocuklarının bulunduğu evleri ziyaret ediyor. Bu ziyaretlerde ailelere kız çocuklarıyla ilgili çeşitli sorular sorularak, okula kayıt olabilmeleri için gerekli evraklar alınarak, okullaştırma işlemi başlatılıyor.

Son olarak Iraklı Türkmen ailelerinden 36 yaşındaki 7 çocuk annesi Zoori Mohammed Abdulrahman’ın evini ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, okula gidemeyen 1 kız çocuğu için girişimde bulundu. Anne Zoori Mohammed Abdulrahman, kızının okula yazılmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne desteğinden dolayı teşekkür etti.

KIZ ÇOCUKLARI OKULA, ANNELERİ MESLEKİ KURSA

Büyükşehir Belediyesi, kız çocuklarının okullaştırılmasının yanı sıra ailelere de mesleki eğitim desteği veriyor. Mülteci ve Türk anneler, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Uluslararası Mesleki Eğitim Merkezi’nde (UMEM) mesleki eğitim alıyor. Proje kapsamında bu yıl 25 babaya da eş ve çocuklarına karşı davranış biçimleri konusunda eğitim verilerek, işsiz olanlar İŞKUR’a yönlendiriliyor.

SOSYAL AKTİVİTELERLE ENTEGRASYON

Anneler kadar kız çocukları ayrıca Toplumsal ve Cinsiyet Eşitliği, Kadına Yönelik Şiddet, Çocuk Yaşta Evlilikler, Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı, Kadınlar ve Çalışma Yasal Hakları, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Mekanizmaları hakkında eğitim alırken, mültecilere hizmet veren kurum ve kuruluşlar konusunda da detaylı bilgilendiriliyorlar. Farkındalık amaçlı eğitimlerle ön yargıları kırarak, doğru bir bakış açısı kazandırmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi ve UNHCR, çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek de aileleri kaynaştırıyor.

SOSYAL YARDIMLAR DA VAR

Maddi durumu yeterli olmayan mülteci ve yerli aileler arasında ihtiyaç sahiplerini tespit ederek, sosyal yardımlarda bulunan Büyükşehir Belediyesi, Sığınmacı Kadın ve Kız Çocuklarına Destek Projesi ile daha önce 157 kız ve erkek çocuğunun okullaştırılmasını sağladı. Büyükşehir Belediyesi, Cinsel ve Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet Projesi kapsamında ise 78 kız çocuğun da okula gönderilmesine destek verdi.

KAMU KURUMLARINA VE STK’LARA DESTEK ÇAĞRISI

Kadın Danışma Merkezi yetkilileri, dezavantajlı gruplara yönelik yerel yönetimler başta olmak üzere STK’ların, MEB ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi birçok kurumun mikro düzeyde ortak projeler geliştirmesi çağrısında bulunarak, sokaklarda yaşayan ve suça teşvik edilme potansiyeli olan çocukların desteklenerek okullara yönlendirilmelerinin önemine vurgu yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara büyükşehir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı