Büyükşehir’den hayvan üreticilerine eğitim desteği

Büyükşehir’den hayvan üreticilerine eğitim desteği

ABONE OL
Kasım 26, 2021 12:35
Büyükşehir’den hayvan üreticilerine eğitim desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te hayvancılığın geliştirilmesi, verimin artırılması ve üreticilerin bilinçlendirilmesi amacıyla “Hayvan Bakımı ve Beslenmesi” konusunda ilk kez eğitim desteğinde bulunuyor.

Ayaş Sinanlı ve Gölbaşı Topaklı Mahallesi ile başlayan eğitimlerde 37 hayvan yetiştiricisi deneyimlerini eğitmen veteriner hekimle paylaştı. Hayvan besleme eğitimi her hafta farklı bir mahallede düzenli olarak verilmeye devam edecek.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı hayvancılığın geliştirilmesi, verimin artırılması ve yetiştiricilik konusunda hayvan üreticilerinin bilinçlendirilmesi amacıyla kent genelinde ilk kez “Hayvan Bakımı ve Beslenmesi” konusunda eğitim desteği vermeye başladı.

AMAÇ: DAHA KALİTELİ ÜRETİM VE SAĞLIKLI HAYVANLAR

‘Hayvan Bakımı ve Beslenmesi’ konulu eğitimlere ilk olarak Ayaş Sinanlı Mahallesi ve Gölbaşı Topaklı Mahallesi ile başlanırken, toplamda 37 hayvan yetiştiricisi bu eğitimlere katılarak deneyimlerini eğitmen veteriner hekimle paylaştı.

Daha kaliteli üretim ve sağlıklı hayvan neslinin devamını sağlamayı amaçladıklarını belirten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Hayvancılık Hizmetleri Şube Müdürü Nurgül Söğüt, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ankara’nın her mahallesindeki hayvan yetiştiricilerine ulaşarak değişen ekonomik şartlar ve hayvan besleme bakımı konusunda üreticilerimizi bilinçlendirerek bu eğitimleri devam ettireceğiz. Üreticiler hayvan yetiştirme konusunda gayet iyiler ama eksiklerini verdiğimiz eğitimle gidermiş oluyorlar. Biz de kendilerinden deneyimlerine dair birçok bilgi edinmiş oluyoruz.”

 Başkentli üreticilerin ekonomilerini de etkileyecek eğitimlere ilgi gösterdiğini ifade eden Veteriner Hekim Dr. Serdar Sızmaz da şöyle konuştu:

“Gölbaşı Topaklı mahallesinde hayvancılığa devam eden işletme sahipleriyle hayvan besleme konusunda bilgi alışverişi yaptık. Belediyeler balığı veren değil balığı tutmayı öğreten tarafta olmalı. Üreticiler bu eğitimden yanlış yaptıkları konuyu öğrenebiliyorlarsa bu eğitim karşılığını buluyor demektir. Eğitimlerimiz çeşitli ilçelerde devam edecek. İşletmelerin yaklaşık yüzde 70 gideri hayvan beslemeden oluşuyor. Bu nedenle beslemeye değinmek istiyoruz ki bu maliyetleri aşağıya çekebilelim ve daha karlı hayvancılık yapma şansı bulabilelim.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.