DOLAR 12,49023.08%
EURO 14,12024.02%
ALTIN 712,563,27
BITCOIN 6826331,87%
Ankara
10°

HAFİF YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Büyükşehir’den Gürültü Eylem Planı İçin Anket

Büyükşehir’den Gürültü Eylem Planı İçin Anket

ABONE OL
Ağustos 31, 2021 12:00
Büyükşehir’den Gürültü Eylem Planı İçin Anket
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında 2019 yılında imzalanan “Ankara Gürültü Eylem Planı” çerçevesinde gürültü azaltım senaryolarının geliştirilmesi için bir anket çalışması düzenlendi. “ankara.bel.tr” adresi üzerinden tüm Başkentlilerin katılabileceği anket ile gürültü eylem planı raporu hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi koordinasyonunda yürütülen “Ankara Gürültü Eylem Planı” proje çalışmaları hızlandırıldı.

2019 yılında imzalanan protokol kapsamında sürdürülen çalışmalarda “Ankara İli Gürültü Azaltım Senaryolarının Geliştirilmesi” amacıyla bir anket düzenlendi.

GÜRÜLTÜ HARİTASI ÇIKARILDI

Başkent’te yaşayan vatandaşların yaşam kalitesinin artırılması ve gürültü kaynaklı sağlık sorunlarının önlenmesi amacıyla hazırlanan “Gürültü Eylem Planı”nın kentin tamamına uygulanabilirliği sahada uzmanlar tarafından incelendi.

Stratejik Gürültü Haritası dikkate alınarak iki yıl boyunca insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen gürültünün kontrolü ve azaltılması için karayolu, demiryolu ve endüstri kaynakları üzerinde detaylı araştırma yapıldı.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan anket çalışması “ankara.bel.tr” adresi üzerinden tüm Başkentlilere açıldı.

 “BAŞKENTLİLERİN ANKETE KATILIMI YOL GÖSTERİCİ OLACAK”

Ankara’da gürültü azaltım senaryolarını hayata geçirmek için düzenledikleri anket çalışmasının önemine dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, şu bilgileri verdi:

“Stratejik gürültü haritaları ve hazırlanan yerleşim alanları için hazırlıklar başlatılmıştı. Gerçekleştirilen tüm değerlendirmeler sonucunda gürültü yönetimine aday alanlar içerisinden gürültü yönetim alanları tespit edildi. Belirlenen gürültü yönetim alanları için kaynak bazlı alternatif azaltım senaryoları geliştirildi. Kent sakinlerimizin görüş ve düşünceleri bizim için çok önemli. Bu nedenle anket çalışması hazırladık. Başkent’te olası gürültü maruziyetlerine karşı alınabilecek önlemler doğrultusunda ‘ankara.bel.tr’ internet adresi üzerinden hazırlanan bu ankete Ankaralıların katılımları yol gösterici olacaktır. Anket çalışması ile elde edilen görüşler ile eylem planı çalışmalarımıza dahil edilecek ve eylem planı çalışmaları tamamlanmış olacaktır.”

ANKETE KATILIM İÇİN SON GÜN: 12 EYLÜL 2021

Büyükşehir Belediyesi internet adresi üzerinden düzenlenen anket çalışmasına 12 Eylül 2021 tarihine kadar katılım sağlanabilecek.

Yerleşim yerleri, karayolları, demiryolları ve hava alanları için gürültü düzeyleri ve bu düzeylere maruz kalan konut, okul, hastane ve etkilenen kişi sayısının tespitinin sağlanacağı anket çalışmasında Ankara’daki gürültü kaynaklarının neler olduğu da belirlenmiş olacak.

Özellikle vatandaşların çevresel gürültüden etkilenme seviyeleri ile insan sağlığı üzerinde yarattığı zararlı etkiye ilişkin verilere anket sonucunda hazırlanacak raporda da yer verilecek. Başkent’te uygulanacak gürültü eylem planına ilişkin rapor daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.