Büyükşehir’den deprem farkındalığı eğitimleri

Büyükşehir’den deprem farkındalığı eğitimleri

ABONE OL
Ağustos 12, 2023 12:29
Büyükşehir’den deprem farkındalığı eğitimleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir’in Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’ne gelenler simülasyon odasında adeta depremi birebir yaşayarak alınması gereken önlemleri öğreniyor.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli, tam 24 yıl önce 17 Ağustos 1999’da büyük bir deprem felaketiyle sarsıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir yandan kentin afetlere dirençli bir hale gelmesi için çalışırken bir yandan da aynı acıların tekrar yaşanmaması için deprem farkındalığı oluşturuyor. Büyükşehir tarafından hizmete sunulan ve Türkiye’nin sayılı Afet Eğitim Merkezlerinden birisi olan Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi, gerçeği aratmayan deprem tatbikatlarına ev sahipliği yapıyor. Deprem tecrübesi yaşamış bir kent olarak olası afetlere hazır olan Kocaeli’de deprem farkındalığı Büyükşehir’in bu merkezinde 7’den 70’e herkese aşılanıyor. Bu bağlamda öğrenci, çocuk ve yetişkin tüm bireyler, deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi oluyor.

Büyükşehir’den deprem farkındalığı eğitimleri 2

Depremlerin oluşumu, sismik takip ve izleme hakkında Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi’nde vatandaşlara bilgi veren yetkililer, yaptıkları sunumlarda depreme karşı planlı ve hazırlıklı olunması gerektiğini ön plana çıkartıyor. Deprem anından nasıl davranılması gerektiğinin de uygulamalı olarak gösterildiği merkezde şu ana dek 100 bini aşkın kişiye uygulamalı deprem bilinci eğitimi verildi.

YETİŞTİN BİREYLER DE FAYDALANIYOR

Merkezde depreme dayanıklı bina, ev içinin depreme hazırlanması, deprem sonrası toplanma yerleri bilgilerinin yanında deprem anının canlandırıldığı simülasyon odasında uygulamalı eğitimler veriliyor. Deprem eğitimi öğrencilerin yanı sıra yetişkin bireylere de sunuluyor.

PAKİSTANLI VE ÇİNLİ HEYET

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi, yurtdışından da büyük ilgi görüyor. Merkez son olarak “Pakistan Deprem Araştırma Alt Yapısının İyileştirilmesi Projesi” kapsamında Türkiye’de bulunan Pakistanlı heyet ile yine Kocaeli’de yapılan deprem ve afet çalışmalarıyla ilgili inceleme yapmak üzere kente gelen Çinli heyeti ağırladı. Merkeze hayran kalan yabancı heyetlere “Uygulamalı Deprem Eğitimi” ve “Kocaeli Yerel Deprem Kayıt Ağı” hakkında detaylı teknik bilgilendirme yapıldı.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.