fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3198
  %0,10
 • EURO
  10,1137
  %0,04
 • ALTIN
  499,71
  %0,16
 • BIST
  1.454
  %0,90
Büyükşehir Hurda Araçları Almaya Başladı

Büyükşehir Hurda Araçları Almaya Başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi çevre kirliliğine neden olan, trafik akışını olumsuz etkileyen ve yakıt tasarrufunu engelleyen hurda niteliğindeki araçları teslim almaya başladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmünde kararname kapsamında Motorlu Taşıtlar Genel Tebliği’nde değişikliğe gidildi. Tebliğ’de belirlenen esaslar çerçevesinde İl Özel İdareleri ile Makine ve Kimya Endüstri Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğü’ne ait hurda müdürlükleri dışında Büyükşehir Belediyeleri de hurda araçları teslim alabilecek.

ETİMESGUTTA HURDA ARAÇ MERKEZİ

Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Malzeme Temin Şube Müdürlüğü bünyesinde Etimesgut’ta kurulan hurda araç merkezi’ne bugüne kadar 1997 model ve daha eski motorlu taşıtlardan oluşan 668 hurda araç teslim edildi.

31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt ve tescil işlemlerini tamamlayan ve teslim eden hurda araç sahipleri motorlu taşıtlar vergisi ve gecikme zammı ile vergi cezalarından muaf tutulacak. Hurda araçlarını teslim eden araç sahipleri ayrıca 31 Aralık 2016 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezalarını da ödemeyecek.

ANKARA TRAFİĞİ NEFES ALACAK

Büyükşehir Belediyesi’ne ait hurda araç merkezinde söküm işlemleri tamamlanan 344 hurda araç Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na teslim edilirken, işlemleri devam eden 324 araç ise daha sonra teslim edilecek.

Şehir trafiğinde seyreden ve dezavantajlı konumdaki araçların trafikten çekilmesi ve toplanmasıyla Ankara trafiğinin rahatlaması ve hava kirliliğinin de önüne geçilmesi amaçlanıyor.

TRAFİK TESCİL KURULUŞUNDAN BELGE ALINIYOR

Yetkililer, araç sahiplerinin 1997 model ve daha eski motorlu taşıtlarını Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak teslim edebileceği bilgisini verirken, Büyükşehir Belediyesi tarafından işlemlerin başlatılabilmesi için mükelleflerin, herhangi bir Trafik Tescil Kuruluşu’na müracaat ederek ilgili madde hükmünden yararlanabileceklerine dair belgeyi almaları gerekiyor.

GERİ DÖNÜŞÜME GİDİYOR 

Başkentli sürücüleri belgeyi aldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri ve Malzeme Temin Şube Müdürlüğü’nün “0312 507 25 16 ve 0312 507 26 49” numaralı telefonundan randevu almaları konusunda uyaran yetkililer, hurda araçların Bahçekapı Mahallesi Güvercinlik Yolu, Yol-Asfalt Küme Evleri No:1 Etimesgut adresine teslim edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Etimesgut’taki araç parkında toplanan araçların sökülerek ayrı ayrı depolandığını belirten yetkililer, MKEK’e gönderilen hurda araçların geri dönüşüm işlemine tabi tutulduğuna dikkat çekiyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı