DOLAR 16,3330 -0.25%
EURO 17,5865 0.43%
ALTIN 972,46-0,22
BITCOIN 4863900,56%
Ankara
23°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bursa Şadırvanlı Han’da akademik buluşmalara devam

Bursa Şadırvanlı Han’da akademik buluşmalara devam

ABONE OL
Kasım 21, 2021 14:32
Bursa Şadırvanlı Han’da akademik buluşmalara devam
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yeni eğitim ve kültür merkezi olan Şadırvanlı Han, birbirinden önemli akademik buluşmalara ev sahipliğini sürdürüyor.

BURSA (İGFA) –  Bursa’da Prof. Dr. Hatice Şahin yürütücülüğünde, Osmangazi Belediyesi Şadırvanlı Han Eğitim Akademisi’nde gerçekleştirilen Dil ve Edebiyat söyleşilerinin dördüncü konuğu olan Prof. Dr. İsmet Emre, “Hayat Edebiyatın Neresinde?” başlıklı konuşmasıyla edebiyatın insana insan olma niteliğini kazandıran aslî bir unsur olduğu konusuna dikkati çekti.

Özellikle üniversite öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği programda Prof. Dr. Emre, konuşmasında hayatın en basit anlamıyla bir zaman ile mekan karşılaşmasının ürünü olduğunu, insan ruhunun zamanı, bedeninin ise mekanı karşıladığını söyledi. 

Yarım kalmışlığın öze aykırı olduğunu söyleyen Emre, doğumdan ölüme dek süren insan yaşamındaki olgunlaşma sürecini tohumun filizlenip ağaca dönüşmesine, ancak ondan sonra meyve vermesine benzeterek, olgunlaşmanın önemi üzerinde durdu.  “Sanatla ve edebiyatla buluşmayan hiç kimse ‘insan’ aşamasına geçmiş olamaz.” diyen Emre, “İnsanı bitkilerden ve hayvanlardan farklı kılan en temel noktalardan biri kendini ve doğayı tanıma özelliğidir. Tanıdığınız şeyin düşmanı olmazsınız” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. İsmet Emre, edebiyatın yakından bakmayı sağladığının altını çizerek şiddetten uzak bir dünyaya edebiyatla ulaşabileceğimizi de sözlerine ekledi.

Programın sonunda fizyonomi hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Emre’nin hayata dair zengin içerikli konuşması, lisans ve lisansüstü öğrencileri başta olmak üzere Bursalılar tarafından büyük ilgi gördü.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP