1. Haberler
  2. GÜNCEL
  3. Bir zamanların en iyileri şimdi hurda merkezinde 

Bir zamanların en iyileri şimdi hurda merkezinde 

featured
service

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Hurda Araç Merkezi, terk edilmiş hurda araçları ekonomiye kazandırıyor. Hurda Araç Merkezi’nde döneminin lüks marka otomobilleri ve klasik hurda araçlarıyla birlikte 476 hurda araç bulunuyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi kent genelinde trafik akışını engelleyen, güvenlik sorunu yaratan, görüntü ve çevre kirliliği oluşturan terk edilmiş hurda araçları, Menemen’in Kazımpaşa Mahallesi’nde kurduğu Hurda Araç Merkezi’ne toplamayı sürdürüyor. 892 araç kapasiteli 13 bin metrekarelik alanda yer alan merkezdeki araçlar 6 ay içerisinde alınmazsa ekonomiye kazandırılıyor. 

“Araç sahibine ulaşmaya çalışıyoruz”

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 122. Maddesi’ne istinaden hurda niteliği taşıyan araçları belirlediklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı Zabıta Trafik Şube Müdürü Fatih Toprakdeviren, “Yurttaşlardan gelen şikayetler veya ilçe belediyelerinden gelen resmi yazılara istinaden çalışma başlatıyoruz. Aracın bulunduğu konumda tespit yapıyoruz. Eğer plakalıysa ilçe belediyesine yazı yazıyoruz ve 7 gün içerisinde araç sahibine tebligat yapılması istiyoruz. 7 gün içerisinde duyurusu yapıldığı halde aracın sahibine ulaşamazsak, emniyet ile çalışma yürütüyoruz. İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile aracın şase bilgilerinden plakalı ise plaka bilgisinden aracın sahibine ulaşmaya çalışıyoruz. Ulaşamadığımız zaman İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği trafikten men tutanakları ile aracı çekiyoruz” dedi. 

Fatih Toprakdeviren, Hurda Araç Merkezi’ne hakkında çalıntı işlemi veya yakalama kararı bulunan araçların alınmadığını ifade etti. 

Bir zamanların en iyileri şimdi hurda merkezinde  1

177 araç sahiplerince geri alındı

Araçlar bu merkezde 6 ay süre ile tutuluyor ve bu süre içerisinde araç sahipleri İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaparak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden alacakları bir belge ile araçlarını alabiliyor. 6 ayın sonunda çekilmeyen araçlar İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Emniyet Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla Makine Kimya Endüstrisi’ne (MKE) devredilerek ekonomiye kazandırılıyor. 2020 yılı Ocak ayında hizmete giren merkeze şuana kadar 684 araç çekildi. Bu araçların 177’si araç sahiplerince geri alındı.  31 araç ise ekonomiye kazandırıldı. Merkezde şu anda 476 hurda araç bulunuyor. 

Bir zamanların en iyileri şimdi hurda merkezinde 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.