1. Haberler
  2. Gündem
  3. Beklenen Gün Geldi! TÜRKSAT 6A Uzay Yolculuğuna Başlıyor

Beklenen Gün Geldi! TÜRKSAT 6A Uzay Yolculuğuna Başlıyor

featured
service

Türk mühendisleri tarafından yerli imkanlarla geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, bu gece yörüngesine doğru yolculuğuna başlıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun katılımıyla, TÜRKSAT 6A, saat 00.20’de SpaceX’in Florida, ABD’deki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak. Gece yarısı gerçekleştirilecek bu önemli fırlatmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir video mesajı paylaşacak. Bakan Uraloğlu ise Kennedy Uzay Merkezi’nden canlı bağlantı ile bu heyecanı Türkiye’ye aktaracak.

“11 ülkeden biri olacağız”

Uydunun fırlatılması öncesinde son durumu yerinde takip eden Bakan Uraloğlu, “Şu an fırlatma işlemleri için hazırlıklarımız sorunsuz devam ediyor. Bizler de ekibimiz ile birlikte fırlatma öncesi son hazırlıkları titizlikle takip ediyoruz. Bu gece inşallah bağımsızlığımızın sembolü TÜRKSAT 6A’nın fırlatma işlemlerini başarıyla gerçekleştirerek, kendi uydusunu üreten 11 ülkeden biri olacağız ve uzaya imzamızı atacağız.” dedi.

“Testler yaklaşık 1 ay sürecek”

Uydunun fırlatılmasından itibaren yaşanacak süreç hakkında da bilgi veren Bakan Uraloğlu, “Fırlatmanın ardından kimyasal itki sistemi ile yola çıkacak olan uydumuz 35 bin 786 kilometre uzaklıkta 42 derece Doğu boylamındaki kalıcı yörüngesine ulaşacak. Burada yörünge testlerine başlamayı planlıyoruz. Yaklaşık 1 ay sürecek testlerin ardından uydumuzu teslim alacağız ve faaliyete geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

TÜRKSAT 6A’nın yüzde 80’in üzerinde bir yerlilik oranıyla üretildiğini dile getiren Uraloğlu, “Uydumuz TV yayıncılığı başta olmak üzere haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanı ile Türkiye’nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Ayrıca, mevcut uyduların hizmet vermediğimiz Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da kapsama alanına girecek, 5 milyar insana hizmet verilecek.” ifadelerini kullandı.

Beklenen Gün Geldi! TÜRKSAT 6A Uzay Yolculuğuna Başlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.