SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  5,7884
  %0,66
 • EURO
  6,4038
  %0,20
 • ALTIN
  271,88
  %-0,36
 • BIST
  7,6090
  %0,46
Erkan Kömürcü
Erkan Kömürcü
kmrc.erkan@gmail.com
Bayramlar
 • 0
 • 10 Ağustos 2019 Cumartesi
 • +
 • -

Sevgili okurlar, yazımı yazarken henüz bayrama girmemiş bulunuyoruz ancak gazetemiz bayramda çıkacağı için hepinizin Kurban Bayramını kutluyorum. Allah kurbanınızı, ibadetinizi kabul etsin.

Bayramlar, büyük bir neşe ve kucaklaşma ile yıllardır kutlanıyor… Geleneklerimize baktığımız zaman küslerin barıştığı, ibadetlerin yapıldığı, ailenin bir arada olduğu, çocukların yeni elbiseler hediyeler aldığı, okulların, iş yerlerinin tatil olduğu çok güzide, mutlu günlerdir bayramlar ancak bu sefer konuya biraz derinden bakmamız gerektiğini hissettim.

Bayramlar dini ve milli olarak ikiye ayrılıyor. Dini bayramlarda daha çok ibadetler yapılıyor, milli bayramlarda ise daha çok anmalar gerçekleşiyor. Yalnız bayramların genel oluşumuna baktığımız zaman, bir kutlama neşe ile geçen bu günler aslında, büyük mücadelelerin, savaşların, acıların yaşandığı ve daha sonra bugünleri unutmamamız için kutlanan günlerdir. Düşünsenize içinde bulunduğumuz Kurban Bayramı’nın yaşandığı anları, Cenab-ı Allah ile Peygamberlerimiz Hz.İbrahim’i, Hz.İsmail’i o büyük duaları, şükrü Rabbimizin sınamasını ve daha sonradan melekler tarafından getirilen kurbanı ve bugünlere gelişini, gerçektende insan düşününce farklı duyguları bir arada hissediyor ve böylesine önemli bir günün sadece kısa bir mesaj, telefon ile kutlanmayacağını hissediyor.

Milli bayramlarımıza gelince onlarda çok büyük mücadeleler, savaşlar var. Günü geldiğinde kutlamak yine mesaj ile telefon ile yeterli olmuyor bence, durup düşünmek hissetmek lazım. Savaşları, mücadeleleri Aziz şehitlerimizi, gazilerimizi onların geride kalan ailelerinin durumunu, kimi dul, kimi yetim kaldı, kimi kefensiz girdi mezara, kimi de sır olup ayrıldı aramızdan.

Bayram haftası bu kadar derinden yazılar yazıp sizi duygulandırmak istemezdim lakin bu duyguları, bayramların varoluşunu hissetmeden geçireceğimiz bayramlarında bir yanı gerçekten eksik kalıyor, durup düşünüp, hissedip, yad edip kutlamamız, anmamız gerekiyor.

Çanakkale’de çok güzel bir yazı var ve bu yazımız yurdumuzun çeşitli yerlerinde karşımıza çıkıyor: ‘Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın, Bir Vatan kalbinin attığı yerdir.’ Bu sözleri okuduğumuz zaman bu mübarek bayram gününde de kendimize dememiz lazım ‘Bilmeden kutladığın bu bayram sadece tatilin, selamlaşmanın, mesajlaşmanın olduğu günler değil, uğruna ne bedeller ödendi, ne acılar çekildi.’ diye idrak etmeliyiz bence.

Sevgiyle, Saygıyla, İnançla, Hep Birlikte Huzur Dolu Bayramlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

 • YENİ
 • YORUM

Bölüyorum ama 1 dakikadır buradasın. Bir Like ile bizi Facebook’ta takip edebilirsin. 🙂