1. Haberler
  2. ANKARA
  3. Başkent’te Kent Gezilerinde Yeni Rota: Gölbaşı

Başkent’te Kent Gezilerinde Yeni Rota: Gölbaşı

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Başkent’in çevre ilçelerine ücretsiz olarak gerçekleştirilen Kent Gezileri, vatandaşların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından organize edilen bu geziler, hem kent turizmini canlandırmayı hem de yerel esnafın ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Yeni eklenen rotalar arasında Gölbaşı ilçesi de yer alıyor. Başkentliler, Başkent 153 üzerinden başvuru yaparak bu ücretsiz gezilere katılabiliyor.

Gölbaşı rotasında ilk durak, 3 ila 5 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan ve her mevsim sıcaklığı 11-12 derece arasında sabit kalan Tulumtaş Mağarası. Ardından, Mogan Gölü’nde kısa bir tekne turu ile devam eden gezi, Atatürk Sahil Parkı’ndaki Yok Olmaya Yüz Tutan Meslek Atölyelerini ziyaret ile son buluyor.

Başkent'te Kent Gezilerinde Yeni Rota: Gölbaşı 1

Kültür ve Sosyal İşler Başkanlığı Turizm Şube Müdürü Alp Aykut Çıngır, Tulumtaş Mağarası’nın Ankara’nın saklı kalan hazinelerinden biri olduğunu belirterek, “Ankara’da 24 ilçeyle irtibat hâlindeyiz. Eski gezi güzergâhlarımızda turlarımız devam ederken bir yandan da yeni destinasyonlar eklemeye ve rotalarımızı çeşitlendirmeye devam ediyoruz” dedi. Çıngır ayrıca, Gölbaşı Belediyesi ile birlikte hazırlanan bu yeni destinasyonun büyük ilgi gördüğünü ve turun dönüşünde vatandaşlara memnuniyet anketi yapıldığını belirtti.

Geziye katılan vatandaşlar, bu geziler sayesinde Ankara’yı yakından tanıma fırsatı bulduklarını ve sosyalleştiklerini dile getirdi. Melek Civelek, “Gölbaşı gezim çok çok mutlu ve eğlenceli geçti. Çok çok teşekkür ediyorum Mansur başkanıma. Burada mağara gezisi yaptık, tekne turu yaptık. Çok güzel insanlar tanıdık, güzel dostluklarımız oldu. Harika bir gündü.” dedi. Sema Kambur ise, “Gezimiz çok güzel geçiyor. Mansur başkana çok teşekkür ederiz. Mağara harikaydı. Gerçekten görmeye değer. İyi ki de gelmişim. Daha önce de Beypazarı, Kızılcahamam, Elmadağ gezilerine katıldım ve çok memnundum. Çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı. Mustafa Kalaycı ise, “Çok etkileyici, güzeldi. Birçok mağara gördüm. Tulumtaş Mağarası onların içerisinde ilk 3’e girebilir. İnsanların gezme ihtiyacı var. Ben buraya gelmekten çok mutluyum. Daha önce de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu Duatepe’ye gittim. Orası da çok etkileyiciydi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Allah razı olsun. Çok teşekkür ediyoruz. Devamını istiyoruz, daha gezip göreceğimiz yerler var.” şeklinde konuştu.

Başkent'te Kent Gezilerinde Yeni Rota: Gölbaşı 2

Yerli ve yabancı turistlerin kaynaşma fırsatı bulduğu bu turistik gezi kapsamında vatandaşlar; gitmek istedikleri ilçelerin yöresel pazarlarını, tarihi ve kültürel alanlarını ve mesire yerlerini gezip görme fırsatı buluyor. Gezilere katılmak isteyen Başkentliler, bireysel başvurularını Başkent 153 Çağrı Merkezi üzerinden, grup başvurularını ise ABB Hizmet Binası’nda dilekçe ile yapabiliyor.

Başkent’te Kent Gezilerinde Yeni Rota: Gölbaşı