fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,0825
  %-0,29
 • EURO
  9,6917
  %-0,06
 • ALTIN
  451,24
  %-0,79
 • BIST
  1.409
  %2,24
Başkentte İthal Ağaç ve Bitki Dönemi Kapandı

Başkentte İthal Ağaç ve Bitki Dönemi Kapandı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın park ve bahçelere ithal bitki ve ağaç dikilmemesi yönünde verdiği talimatın ardından harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ilk yerli süs bitki üretimi için düğmeye basıldı.

Başkent iklimine en uygun bitkilerin başında gelen Lavanta üretimine Gölbaşı Karaoğlan Mahallesinden başlandı. Büyükşehir Belediyesi ilk kez Başkent’te “Tarım Akademisi” projesini de hayata geçirecek. Gölbaşı Karaoğlan Mahallesindeki arazide 2020 bahar aylarında Tarım Akademisi açılacak.

ANKARA’DA BİR İLK TARIM AKADEMİSİ

Başkent genelinde mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan arazilerin envanterini çıkardıklarını belirten Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden, bu arazilere iklim şartlarına en uygun ürünlerin ekileceğini söyledi. İyi tarım uygulamalarına önem verdiklerini ifade eden Özden, bu arazilerde çiftçilere sözleşmeli üretim yaptıracaklarını vurguladı.

KIZILIRMAK SUYU KULLANILACAK

Gölbaşı Karaoğlan Mahallesinde sulu tarım yapılacağını, bu arazide öncelikle Kızılırmak’tan ve diğer su kaynaklarından gelen suyun kullanılacağını söyleyen Özden, buğday ve yem bitkisi ekimine başladıklarının altını çizdi.

Tarım Akademisi’nde Çiftçi Eğitim Merkezi kurulacağını da belirten Özden, Trabzon hurmasından nara kadar birçok meyvenin de arazide kurulacak seralarda yetiştirileceğini açıkladı. Çiftçilerin ve öğrencilerin Akademi’de tarım ve hayvancılık eğitimi alacağını belirten Özden, belediyeye ait ekip ve ekipmanlarla oluşturulacak kum havuzlarında uygulamalı eğitim verileceğini de söyledi.

LAVANTA BAHÇELERİ KURULACAK

Başkent’in birçok noktasında Lavanta Bahçeleri kuracak olan Büyükşehir Belediyesi ilk olarak Gölbaşı Karaoğlan Mahallesinde 2 bin 700 dekarlık alanın 45 dekarlık bölümüne lavanta ekimi yaptı. Alanın temizlenmesinin ardından lavanta ekimi gerçekleştirilirken, geri kalan kısmında ise Başkent Ankara Kalkınma Projesi kapsamında meyve, sebze ve hububat ekimi ile çocuklar için özel tarım alanları yapılacak.

“SÜS BİTKİLERİNE BÜYÜK PARALAR HARCANMAYACAK”

Gölbaşı Karaoğlan Mahallesi’nde gerçekleştirilen lavanta dikimine, Çevre Koruma Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş ve ANFA Genel Müdürü Semih Narlıoğlu’nun da katıldı.

Lavanta bahçelerinin Ankara’nın her ilçesinde kurulacağını belirten ve kırsal kalkınmayı öncelediklerini vurgulayan Güldaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kırsal kalkınmanın sağlanması adına bir takım yeni bitkiler Başkentimize girecek. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de lavanta. Bunu hem yağlık olarak kırsal kesime ekonomik katkı anlamında hem de süs ve görsellik anlamında bulvarlarda, parklarımızda ve refüjlerimizde kullanacağız. Peyzaj anlamında lavanta, çok az su tüketiyor, işçiliği çok az, bölge koşullarımıza dayanıklı, hastalıklara dayanıklı. Bu durumdan da ciddi bir ekonomik katkı sağlayacağız. Bir de uzun yıllar yaşayan bir bitki. Her sene değiştirilip, büyük paralar harcamak yerine uyguladığımız tasarruf tedbirleri çerçevesinde Sayın Başkanımızın da talimatı doğrultusunda lavanta öncelik verdiğimiz bitkilerimizden bir tanesi.”

ÇİFTÇİYE ALIM GARANTİSİ

Her ilçede yer alacak olan bu örnek bahçeler sayesinde çiftçinin ekonomik gelirinin artacağını da ifade eden Güldaş, şu bilgileri verdi:

“Buralarda üretilen lavantaların alım garantisini Büyükşehir Belediyesi olarak biz vereceğiz. Dolayısıyla çiftçimiz yeni bir ürünle tanışmış olacak. Alım garantisi bulanacak. Böylece de ekonomik gelir sağlamış olacak. Eğer biz kırsal kesimi, kırsalda mutlu edebilirsek, geçimlerini sağlayacak üretimleri yapmalarına imkan sağlarsak, hem şehre göç baskını azaltmış olacağız hem de kırsal kesim bulundukları yerde ekonomik refahlarını yükletmiş olacak. Biz her yönüyle bu uygulamanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Sayın Başkanımız da buna özellikle büyük önem veriyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara MANSUR YAVAŞ

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı