DOLAR 8,66720.13%
EURO 10,17630.45%
ALTIN 490,62-0,25
BITCOIN 3797614,31%
Ankara
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Başkan Ayık: Ankara’ya yazık ederiz

Başkan Ayık: Ankara’ya yazık ederiz

ABONE OL
Eylül 30, 2020 18:07
Başkan Ayık: Ankara’ya yazık ederiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Büyükşehir’in Akyurt Belediyesi’ne aktarması gereken asfalt tahrip bedelinden, Yıldırım Mahallesi’nde devam eden imar revizyonuna, Ahmetadil Halkı’nın tepki gösterdiği mermer ocağından, proje çalışması devam eden bisiklet yoluna kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

“BÜYÜKŞEHİR’DEN ALACAĞIMIZ  4 MİLYON 600 BİN TL”
Akyurt Belediyesi’nin 2019’dan günümüze Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi’nde (AYKOME) biriken alacağının 4 milyon 600 bin TL’ye ulaştığını söyleyen Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, “Vatandaş bizi buraya siyasi kavgalar yapalım diye seçmedi. 31 Mart gecesi seçim sonuçları açıklandıktan sonra artık ben sadece bize oy verenlerin değil, 35 bin kişinin başkanıyım. Birbirimize engel olmaya ya da işi yokuşa sürmeye hakkımız yok, Ankara’ya yazık ederiz” dedi.

“VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİ GİDERELİM”
Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, doğalgaz, su, altyapı ve inşaat çalışmaları ile birlikte bozulan yollar için AYKOME’ye ödenen tahribat bedelinin 4 milyon 600 bin TL’ye ulaştığını söyledi. Bu bedelin Büyükşehir tarafından Akyurt Belediyesi’ne ödenmesi gerektiğini söyleyen Başkan Ayık, “İster Büyükşehir Belediyesi gelsin bize desin ki, biz size 4 milyon 600 bin TL’lik asfalt atalım, her türlü kabul ederiz, biz ihalesi ile de uğraşmamız oluruz. Ama derse ki bizim iş yoğunluğumuz var siz yapın, parayı bize aktarsın biz de asfaltımızı atalım, vatandaşın mağduriyetini giderelim” diye konuştu.

“NE BİZE NE DE BÜYÜKŞEHİR’E FAYDASI VAR”
Çalışmalar nedeniyle tahrip edilen yollara da bir örnek veren Başkan Ayık, Başkent sitesinde vatandaşların yaşadığı sorunu anlattı. Ayık, “Siz sokağınızı kazacaksanız, öncelikle Büyükşehir’den izin almanız gerekiyor. İzin verildiyse şayet, zemin tahrip bedeli, asfaltsa asfalt tahrip bedeli, kilit taşı ise parke taşına göre Büyükşehir Belediyesi’nce bedel hesaplanıyor ve vatandaş peşin ödemesini yapıyor. Yatırılan bedeller ise AYKOME’de emanet hesapta duruyor. Bu parayı belediye alıp başka bir iş için de kullanamaz, sadece bu iş için ayrılmış bir para. Emanet hesapta durmasının ne bize ne de Büyükşehir’e faydası var. Başkent Sitesi’nde ASKİ çalışma yapıyor ve şu an site içerisindeki yollarda tahribat var. İhaleyi alan firma bunun zaten tahrip bedelini yatırıyor. Bunu ya Büyükşehir yapacak ya da ödemesini bize aktaracak biz yapacağız” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞ BUNUN CEZASINI NEDEN ÇEKSİN?”
Vatandaşın bu konuda mağduriyet yaşadığına değinen Ayık, “Sokaklarda kazılmış bir alan varsa ve bunun bedeli de alınmışsa vatandaş bunun neden cezasını çeksin. Bu konuda Yıldırım Mahallesi’nde ciddi sıkıntılar var. Asfalt serimi bizim bütçemizi aşan bir durum. Belediye olarak bazı alanlarda kilit taşı uyguladık, beton asfalt uyguladık çünkü asfalttan maliyeti daha düşük” dedi. Ayık, yapılaşmanın devam ettiği anlarda kazı çalışmaları yapılacağı için milli israf yaşanmaması adına sökülüp yeniden kullanılabilen kilit taşları tercih ettiklerini vurguladı.

“KÖYLERİMİZDE ÇAMUR SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”
Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Yıldırım ve Beyazıt Mahallesi’ndeki asfalt ve kaldırım çalışmalarına da değindi. ASKİ’nin altyapıyı tamamlaması halinde köylerde de yol mesaisine başlayacaklarını kaydeden Ayık, “Yeni yapılan okullarımızın çevresinde hem asfalt hem de kaldırım çalışmalarına öncelik verdik ki, çocuklarımız rahat bir şekilde okullara ulaşım sağlasınlar. Bu yıl ki çalışmalarımızı şimdilik tamamladık, gelecek yıl Kızık Caddesi’ndeki sokaklarda devam edeceğiz. Yeşiltepe’yi, Atatürk Mahallesi’ni ve Timurhan’ı da bitireceğiz. Köylerimizi de unutmadık, altyapısı biten Çardakbağı ve Saracalar’ın köy içi yollarını yapacağız. Güzelhisar’da ise ASKİ’nin bir iki çalışması kaldı, bunun tamamlanması ile birlikte burada da yol çalışmalarını başlatacağız. Teberik ve Çınar’da altyapı da eksiklikler var, inşallah Büyükşehir bu yaz yatırım planına alıp bitirirse bu iki mahallemizde de yollarımızı yapacağız. 2022-2023’de köylerimizdeki çamur sorununu çözmüş olacağız” dedi.

AKYURT’A BİSİKLET YOLU
Sosyal yaşamın kalitesini artıracak projelere de değer verdiklerini söyleyen Başkan Ayık, Ravlı Sokak’tan başlayarak TOKİ, Yeşiltepe, Kalaba Mahallesi ve Millet Bahçesi’ne ulaşımı sağlayacak bisiklet yolu projesini hayata geçireceklerini kaydetti. Ayık, “Vatandaşlarımızın bisiklet duraklarından bisikletini alıp kullanabileceği güzergah, Nurettin Cankurtaran’da Ravlı Sokak üzerinden başlayacak, Çankırı Yolu’nda alttan devam ederek Yeşiltepe’de iki kola ayrılacak. Bir yol TOKİ, bir yolda EGO duraklarına kadar uzanacak ve yine buradan da Millet Bahçesi’ne bir güzergah olacak. Karayolları ve Büyükşehir izin verirse ilk etapta 4 buçuk kilometreyi, sonrasında da Millet Bahçesi bağlantısı ile birlikte 6 kilometrelik bisiklet yolunu önümüzdeki yıl başlatmış olacağız. Hem sağlıklı bir yaşam hem de Akyurt’a katma değer sağlayacak olan bu projeyi hayata geçirerek sosyal yaşam kalitesini artıracağız. Yetişkinlerimiz ve çocuklarımız güvenli bir şekilde bisiklet sürebilecek” şeklinde konuştu.

“AKYURTLU’NUN TAKDİRİNE SUNACAĞIZ”
Yıldırım Mahallesi’ndeki revizyon imar planı hakkında da konuşan Ayık, nitelikli bir plan çıkartabilmek için çaba harcadıklarını, tamamlanması ile birlikte Akyurt Halkı’nın takdirine sunacaklarını söyledi. Ayık, “Yıldırım Mahallesi revizyon imar planımız devam ediyor. Şu anda alanı kurtarabilir miyiz diye bakıyoruz. Geniş caddelerin ve kaldırımların, yürüyüş yollarının olduğu bir plan hazırlıyoruz. Nitelikli bir plan çıkartabilirsek biz bunu Akyurtlu’nun takdirine sunacağız. Özverili bir şekilde kendi personelimiz çalışıyor. Akyurt’un bazı bölgeleri mania alanında kalıyor, bunu da planlama yaparken dikkate almak zorundayız. Sağlıklı bir yapılaşma için uğraş veriyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.