1. Haberler
  2. Gündem
  3. Bakan Uraloğlu SpaceX Tesislerini Ziyaret Etti

Bakan Uraloğlu SpaceX Tesislerini Ziyaret Etti

featured
service

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın fırlatma törenine katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, SpaceX’in Teksas eyaletinde bulunan Brownsville Fırlatma ve Üretim Tesisi’ni ziyaret etti.

Bakan Uraloğlu, Brownsville’deki SpaceX tesislerinde ana üretim alanlarını gezerek, firmanın yürüttüğü çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı. Ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “SpaceX’in roketlerini ürettiği ana üretim tesislerini gezdik. Burada teknoloji, mühendislik, alın teri ve emek var. Starship Roketini burada üretiyor ve fırlatıyorlar. Buradan haftada bir fırlatma yapmayı öngörüyorlar. Üretim tesisi ile fırlatma tesisinin aynı yerde olması önemli. Tasarlayan, projelendiren, üreten ve fırlatan aynı mühendis ekip. Her şeyi kendileri yapabilir durumdalar. Starship ile birlikte 60 tane alçak yörünge uydusunu buradan aynı anda fırlatabilecek bir tesis yapmışlar. Gönderilen roketler aynı zamanda yine tesise dönerek tekrar kullanılabilecek. 6A uydusunu ülke olarak ürettik. İnşallah bunları da yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle, desteğiyle, gösterdiği hedefle Uzay Vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

9 Temmuz’da TÜRKSAT 6A uydusunun Florida’da bulunan Cape Canaveral’deki SpaceX merkezinden Falcon 9 roketiyle yörüngesine başarıyla fırlatıldığını hatırlatan Uraloğlu, “Herhangi bir aksaklık yok. Güneş panellerinin açılmasından sinyal alınmasına kadar bütün aşamalarda olması gerekenler oluyor. TÜRKSAT 6A’yı beraberce, ülke olarak yaptık ve uzaya gönderdik.” dedi.

Bakan Uraloğlu SpaceX Tesislerini Ziyaret Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.