1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Şimşek: Gerileyen cari açık kalıcı rezerv birikimini sağlayacak

Bakan Şimşek: Gerileyen cari açık kalıcı rezerv birikimini sağlayacak

featured
service

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin dış ticaret ve turizm sektöründeki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek’in verdiği bilgilere göre, Mayıs ayında Türkiye’nin yıllık ihracatı 260 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşırken, ithalat geçen yıla göre 29 milyar dolar azaldı. Bu gelişmeler sonucunda yıllık dış ticaret açığı 35 milyar dolar iyileşerek 87 milyar dolara geriledi.

ANKARA İGFA- Turizm sektöründe de olumlu seyir devam ediyor. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Mayıs ayında yabancı ziyaretçi sayısının yıllık bazda %14 artış gösterdiğini belirtti. Cari açığın ise Mayıs ayında bir önceki aya göre 6 milyar dolar iyileşerek yaklaşık 26 milyar dolar seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Mayıs ayında yabancı ziyaretçi sayısı yıllık yüzde 14 arttı. Yıllık cari açığın mayısta bir önceki aya göre 6 milyar dolar iyileşerek yaklaşık 26 milyar dolar seviyesine gerilemesini bekliyoruz. İkinci çeyrek itibarıyla cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in oldukça altında gerçekleşmesini öngörüyoruz. Gerileyen cari açık dış finansman ihtiyacını azaltacak, daha kalıcı rezerv birikimi sağlayacak, ⁠dış borcun milli gelire oranını düşürecek, finansal istikrarı daha da güçlendirecek, kredi notu artışlarının devamına zemin hazırlayacak ve hedeflerimize ulaşmamızda önemli rol oynayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek: Gerileyen cari açık kalıcı rezerv birikimini sağlayacak