DOLAR 9,58950.03%
EURO 11,1455-0.14%
ALTIN 557,310,08
BITCOIN 6066831,25%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ayık: Sorumluluklar yerine getirilsin

Ayık: Sorumluluklar yerine getirilsin

ABONE OL
Ekim 13, 2020 11:58
Ayık: Sorumluluklar yerine getirilsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz hafta sonu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ilçe belediye başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin Akyurt’ta yürütmesi gereken çalışmaları bu toplantıda Başkan Mansur Yavaş’a aktaran Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, ayrıca ilçede hayvancılığın gelişimine dikkat çekerek ‘mezbaha ve et kombinası’ ile Akyurt’a kalıcı bir eser bırakılmasını istedi.

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, toplantı içeriğiyle ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulundu. Akyurt Belediyesi’nin kendi sorumluluk alanının yanında, Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken işlerden bir kısmını yaptıklarını belirten Ayık, Başkan Yavaş’a bu hizmetlerin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gerektiğini hatırlattıklarını söyledi. Ayık, “Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’nin ilçemizde yapması gereken işleri hatırlatarak, sorumlulukların yerine getirilmesini istedik” ifadelerini kullandı. 

YEŞİL ALANLAR

Başkan Ayık açıklamasında yeşil alanlarla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı “Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a Akyurt’ta yapılması gereken eksikliklerin giderilmesi konusunda hatırlatmalarımızı yaptık. Özellikle Nurettin Cankurtaran Caddemizde budanmayan çalıların araç görüşünü engellemesinden, Osmanlı Mesire Alanı’nda kırık oyun grubu elemanlarından, parkların temizliğinin şikâyet olarak Akyurt Belediyesine geldiğinden bahsettik. Oyun gruplarının yenilenmesi gerekiyor. Çoğu zaman araç görüşünü kapatan çalı ve ağaçlar Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından budandı. Güvercin parkının 42 adet aydınlatmasının eksik parçaları, yüklenici firma tarafından yapılmadı. Uzun uğraşlarımız sonucunda 10 tanesinin montajı tamamlandı, 32 adedi ise yapılmayı bekliyor. Köyden mahalle statüsüne geçen mahallelerimizin mezarlık, muhtarlık, cami ve konak çevresi bakımları Büyükşehir Belediyesine aittir. Tüm mezarlıklarımızın tel örgülerini Akyurt Belediyesi olarak biz yeniledik. Konak, muhtarlık, cami bahçeleri ve mezarlıkların yıl içerisinde rutin bakım ve temizliklerinin yapılması Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundadır. Bu çalışmalar da Belediyemiz tarafından yapılmaktadır.”

TOHUM ELEME TESİSİ

2017 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Akyurt’a çiftçiler için 1 adet Tohum Eleme Tesisi yapıldığını belirten Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık “Projenin içerisinde yüksek tonajlı bir kantar da mevcuttu. Bu kantarın betonu atılmış ancak kantar yerine yerleştirilmemiş durumda. Tohum elemek için gelen çiftçimiz, ne miktarda işlem yapıldığını bilmiyor. Bu konuda da gerekli çalışmanın yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

ÇOCUK OYUN GRUPLARI

6 Mahallemize 2016 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Çocuk Oyun Parkı kurulduğunu anımsatan Başkan Hilal Ayık oyun gruplarında kısa süre sonra kırıkların meydana geldiğini, tamirat konusunda yapılan yazışmalara rağmen herhangi bir geri dönüş olmadığını söyledi. Mağduriyetin giderilmesi için Akyurt Belediyesinin kırık parçalardan çocuklar için risk oluşturanları alandan çıkardığını belirten Başkan Hilal Ayık 2020 Eylül – Ekim aylarında mahallelerdeki eski oyun gruplarının Akyurt Belediyesince sökülerek yerine beton zemin üzerine kauçuk döşenip, yeni oyun grubu montajı yapıldığını aktardı.

İMAR YOLLARI

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık yol çalışmaları hakkında ise şu ifadelere yer verdi “Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan 15 metre ve üzeri imar yollarında 4 bin metre imar yolu açılarak ve iyileştirilmesi yapıldı. Asfalt yamalarının yapılmasında 2 bin ton asfalt kullanıldı. Beyazıt Mahallesinde yeni yapılan Anadolu Lisesi çevresinde 750 metrekare kilit parke taşı, 200 metre engelli taşı ve 500 metre bordür uygulamasını Akyurt Belediyesi olarak biz yaptık. Her yerde dile getirdiğimiz Uzunlar, Elecik, Haydar ve Samut, Büğdüz ve Şeyhler bağlantı yolları ile sanayi bölgesi yolları kötü durumda. Mahallelerimiz hizmet bekliyor.”

İÇME SUYU – ALT YAPI

Atatürk, Balıkhisar, Büğdüz, Cücük, Çardakbağı, Çınar, Elecik, Güzelhisar, Haydar, Karayatak, Kızık, Samut, Saracalar ve Yıldırım Mahallelerinde içme suyu hattının acilen yenilenmesi gerektiğini söyleyen Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık “Büğdüz, Cücük, Elecik ve Kızık Mahallelerimizde Kanalizasyon ihtiyacı var. Yıldırım Mahallesi Şehit Tezcan Özdemir Caddesi, Kılavuz, Kıvanç, Körfez, Kristal, Kademeli, Karanfil, Karpuzlu, Kiraz, Kuğulu ve Kemer sokaklarda ise yağmur suyu gideri ihtiyacı bulunuyor. Bu konuda Akyurt Belediyesi olarak biz yapalım diyecek durumumuz da maalesef bulunmuyor. Bu saydığımız konularda çok sayıda şikâyet almaktayız.” dedi.

MEZBAHA VE ET KOMBİNASI

Hayvancılığın Akyurt’ta çok önemli bir noktaya doğru gittiğini aktaran Başkan Hilal Ayık, Büyükşehir Belediyesinden Akyurt’a kalıcı bir eser bırakmasını beklediklerini belirtti. Başkan Hilal Ayık “Büyükşehir Belediyesi Akyurt’ta bugüne kadar hep rutin işlerle meşgul oldu. Yukarıda saydığımız birçok hizmeti de biz yaptığımıza göre eksiklikler mevcut. Biz kalıcı bir eser, bir güzel hizmet bekliyoruz. Bunu da Kalecik, Çubuk, Pursaklar ve Elmadağ’ın ortasında yer alan Akyurt’un, tüm bölgeye hizmet edecek bir hayvan kesimhanesi, mezbaha ve et kombinası ile mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Bu mezbaha ve et kombinası, Çankırı, Kastamonu ve Orta Karadeniz’e açılan kapı Akyurt olduğu için çevre illere de hizmet etmiş olacak. 55 – 60 bin büyükbaş hayvanın yetiştirildiği bir ilçeyiz. Bu hizmetin proje haline gelmesi kesin bir ihtiyaçtır.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda çeşitli konulara da değindiklerini belirten Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık sözlerini şöyle sürdürdü: “Sıfır Atık’a geçtikten sonra atıkları artık depolamıyoruz. Bir çöp aktarma istasyonumuz var. Buranın yolunun düzenlenerek asfaltlanması gerekiyor. Bunun yanında karasinek ve diğer haşere ilaçlama çalışmalarının yapılması gerekiyor. Protokol yolundaki çöp konteynerlerinin düzenli olarak boşaltılması da yolun genişliği nedeniyle Büyükşehir Belediyesine ait. Ankara – Çankırı Devlet Karayolu 26’ncı kilometre üzerinde bulunan 40957 numaralı durağı kullanan fabrika işçilerinin ışıklandırma talebine olumsuz cevapla geri dönüldü. EGO otobüs güzergâhının Karacalar Yolu’nu da kapsayacak şekilde yeniden güncellenmesi talebi olumsuz olarak cevaplandırıldı. İlçemiz sınırları içerisinde bulunan OTONOMİ Sitesi ile Esenboğa Havaalanı yolu arasındaki parselde, OTONOMİ’nin caddeye cephesi olmamasına rağmen caddeden görünen iş yerleri ile birlikte site içerisindeki diğer işyerlerinden de ilan, reklam vergisi alınıyor. Bu şikâyetin ulaştırılmasına rağmen olumsuzluk devam ediyor. Öğrencilere uygulanan 60,00 TL karşılığında 200 sefer otobüs binişi tarifesinin, Akyurt İlçesi Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde olmasına rağmen uygulanmadığından, sosyal medya hesaplarımıza, bu konuda ilçemizde yaşayan öğrencilerden talep geliyor. Bunu da çözüme kavuşturmak Büyükşehir Belediyesinin görevidir. Vatandaşlarımızdan Dr. Neslihan Özenli Caddesi üzerinde bulunan Hastanemizin önüne otobüs durağı konularak Hastane önünden otobüs güzergâhı geçmesi talebi mevcuttur. Nurettin Cankurtaran Caddesinde, Şehit Tezcan Özdemir Caddesi ve Köroğlu Caddesi kavşaklarına trafik ışığı yerleştirilmesi talebimiz olumsuz cevapla dönmüştür. Bu kadar talep yalnızca Akyurt’un talebidir. Diğer ilçelerimizden de benzer taleplerin geldiği toplantıda hiçbir eksik konu kalmayacak şekilde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yavaş’a talepler, çözüme kavuşturulması amacıyla ulaştırılmıştır. Kamuoyuna yapılan farklı açıklamalarla üzerimizden algı yapılması yerine hizmete odaklanmanın, Ankara’mız için çok daha verimli olacağına inanıyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.