fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Ankara’daki su havzaları korunacak

Ankara’daki su havzaları korunacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ), Başkent’e içme suyu sağlayan Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Akyar Baraj havzalarında kirliliğin önlenmesi için harekete geçti.

Proje kapsamında birbirini besleyen üç baraj için özel hükümler belirleyecek bir “koruma planı” hazırlanacak.

SU HAVZALARINA ÖZEL KORUMA

Ankara’da 11 baraj ve gölet bulunduğunu belirten ve yasal zorunluluk olmamasına rağmen yeraltı su kaynaklarını da projeye dahil edeceklerini belirten ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Hedefimiz 2022’ye varmadan Başkent’in su ihtiyacının sağlandığı tüm havzaları korumak” dedi.

ASKİ Çevre Koruma ve Su Havzaları Dairesi Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve ilgili diğer proje paydaşları, Başkent’e içme ve kullanma suyu sağlayan barajların kullanım ömrünü uzatmak için çalışma başlattı. Mayıs ayında ilki yapılan “Kurtboğazı-Eğrekkaya-Akyar Barajı Koruma Planı ve Özel Hüküm Belirleme Projesi”nin 2. Havza Toplantısı Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, ASKİ Genel Müdür Yardımcıları Zülfikar Altay ve Mahir Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren ile muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“KESİKKÖPRÜ İÇİN DE ÇALIŞMA BAŞLATILACAK”

2017’de yayınlanan yönetmeliğin Büyükşehir Belediyelerine havza koruma planları hazırlamayı zorunlu kıldığını hatırlatan ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı vatandaşların görüşlerini dikkate alacaklarının altını çizerek, şu açıklamaları yaptı:

“2018’de çalışmalara başladık. İlk olarak Çamlıdere ve Gerede’de çalışmaları tamamladık. Çubuk 2 Barajı çalışması sürüyor. Kargalı ve Kesikköprü için de ayrı bir çalışma başlatılacak. Ankara’da 11 baraj ve gölet bulunuyor. Hedefimiz 2022’ye varmadan tüm havzaları korumak. Ankara’ya günde 30 bin metreküp yeraltı suyu da veriyoruz. Zorunlu olmamasına rağmen bunlar için de program yapacağız. Avrupa Birliği (AB) uyum süreci kapsamında havza halkının projeye katılımını önemsiyoruz. ‘Çalışmanın sefasını Ankara merkez sürüyor, cefasını Kızılcahamam çekiyor’ dedirtmemek için en iyi çözümü bulmaya çalışıyoruz. Bölge halkının görüşünü maksimum seviyede çalışma raporlarına yansıtmak istiyoruz.”

KURTBOĞAZI BARAJI’NIN ÖNEMİ

Başkent’e içme suyu sağlayan baraj havzalarını düzenli olarak kontrol ettiklerini vurgulayan Kınacı, önemli tespitlerde de bulundu:

“Örneğin Kurtboğazı Barajı’nda alp üremesinin önüne geçecek önlemleri bir an önce almalıyız. Kalıcı çözüm için de özel hükümlerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Kızılcahamam, Kazan, Çubuk ve Gerede’de havza nüfusu 5 bin kişi civarında. Bölgede ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık yapıldığı için gübre kontrolü önemli. Kurtboğazı Barajı 1967’de yapıldı. Burada şu anda 92 milyon metreküp su rezervi var. Baraj havzasında 19 yerleşim bölgesi bulunuyor. 2019’da bu havzadan 216 milyon metreküp su almışız. Demek ki Ankara’nın 5 aylık suyunu bu havzadan sağlamışız.”

Kınacı, kirletici parametreler açısından bölgede yerüstü sularının 52 noktadan, yeraltı sularının ise 31 noktadan numune alınarak su kalitesinin izlendiğini söyledi.

“BELEDİYELER ASKİ’Yİ ÖRNEK ALACAKLAR”

Proje yürütücüsü İO Çevre Çözümleri Şirketi Kurucu Ortağı Prof. Dr. Erdem Görgün ise, “Büyükşehir Belediyeleri arasında öncü rolü ASKİ Genel Müdürlüğü’nün çabalarıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi üstlendi. İstanbul’da da bir çalışma var ancak diğer belediyelerden beklenen atağı göremedik. İnşallah onlar da ASKİ‘yi örnek alacaklar. Temiz su olmadan yaşam mümkün değil. Bu açıdan ASKİ Genel Müdürlüğümüze ülkeye öncü oldukları için teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Kınacı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen soru cevap bölümünde söz alan Kızılcahamam Çeştepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Çınar, barajların özellikle balık avcıları ve piknikçiler tarafından kirletildiğini ifade etti.

2040 İÇİN MODELLEME ÇALIŞMASI

Havza koruma planı kapsamında kirletici kaynaklar açısından saha çalışması yapılırken, 12 aylık yüzeysel su izleme programı, 2 dönemlik yeraltı suyu izleme programı da gerçekleştirildi.

Bölgedeki insani faaliyetlerin su rezervlerinde nasıl bir kirlilik baskısı oluşturduğuna ilişkin gelişme raporu sunulurken, 2040 yılını hedefleyen bir modelleme çalışması hazırlanarak, “Önlem alınmazsa 2040’ta havzanın kirlilik seviyesi ne olacak? Hangi önlemleri alırsak baraj temiz kalır?” sorularına cevap arandı.

Yürütücü şirket tarafından hazırlanan rapor revize edilerek önümüzdeki mayıs ayında ASKİ Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayına sunulacak.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı