1. Haberler
  2. ANKARA
  3. Ankara-Tayvan İşbirliği! Dirençli ve Sürdürülebilir Kentler Toplantısı Gerçekleşti

Ankara-Tayvan İşbirliği! Dirençli ve Sürdürülebilir Kentler Toplantısı Gerçekleşti

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Tayvan Büyükelçiliği ile akıllı, dirençli ve sürdürülebilir kentler kapsamında kritik bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Afet İşleri Daire Başkanlığı ve Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) koordinasyonunda düzenlenen toplantıda, İtfaiye Daire Başkanlığı ve Arama Kurtarma Ekipleri bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Tayvan Büyükelçiliği tarafından Afet İşleri Daire Başkanlığına, enkaz altı canlı tespit ve dinleme cihazları ile uluslararası arama kurtarma standartlarına sahip görüntüleme cihazları hibe edildi.

Ankara-Tayvan İşbirliği! Dirençli ve Sürdürülebilir Kentler Toplantısı Gerçekleşti 1

ABB Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Afet İşleri Daire Başkanı Özkan Erel ve AKOM Şube Müdürü Akif Tezel öncülük etti. Toplantıda, Tayvan Büyükelçisi Volkan Chich-Yang HUANG ve kâtipleri Larry Jung-Huei Dong, Violet Mu-Hsuan Chen, Akın Akamaç’ın yanı sıra, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerde görev almış Tayvan Ulusal İtfaiye Ajansı yetkilileri de yer aldı.

Toplantıya katılan isimler arasında, Tayvan Özel Arama ve Kurtarma Ekibi’nden Chang Yu-Chung, Komutan Yardımcısı Huang Po-Chun, Ofis Memuru Su Hsuao-Hsuan ve Görevli Tsai Pai-Hsiu da bulunuyordu. Ayrıca AKUT İstanbul ve Ankara üst düzey yöneticileri de toplantıda hazır bulundu.

Toplantının odak noktasında, Tayvan Büyükelçiliği tarafından Afet İşleri Daire Başkanlığı’na hibe edilen ileri teknoloji afet tespit cihazları yer aldı. Bu cihazlar, enkaz altındaki afetzedeleri tespit etmek için dedektör, sismik sensörler ve arama kameralarının kombinasyonunu içeriyor. Kablosuz teknoloji ile çalışan cihazlar, sismik sensörler ve titreşim üreterek afetzedelerin varlığını hızlı ve etkili bir şekilde tespit edebiliyor.

Ankara-Tayvan İşbirliği! Dirençli ve Sürdürülebilir Kentler Toplantısı Gerçekleşti 2

İşbirliği ile ilgili olarak ABB Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, “Tayvan Büyükelçiliği ile gerçekleştirdiğimiz bu toplantı, akıllı ve dirençli kentler inşa etme yolunda atılmış önemli bir adımdır. Hibe edilen ileri teknoloji cihazlar, arama kurtarma çalışmalarımızda büyük bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Tayvan Büyükelçisi Volkan Chich-Yang HUANG ise, “Afet sonrası tespit ve müdahale süreçlerinde uluslararası işbirliğinin önemine inanıyoruz. Bu kapsamda, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bilgi ve teknoloji paylaşımımızı güçlendirmekten memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankara-Tayvan İşbirliği! Dirençli ve Sürdürülebilir Kentler Toplantısı Gerçekleşti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.