fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,2364
  %-0,40
 • EURO
  10,0327
  %0,28
 • ALTIN
  484,91
  %0,49
 • BIST
  1.441
  %0,95
Ankara Kent Konseyi Engelsiz Meclisi 1. Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Ankara Kent Konseyi Engelsiz Meclisi 1. Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kent Konseyi Engelsiz Meclisi 1. Genel Kurul Toplantısına katıldı.

Gençlik Parkı Belediye Kabul Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Başkan Yavaş’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, çok sayıda dernek temsilcisi, akademisyen ve engelli vatandaş katıldı.

Kent yönetiminde engelli vatandaşların fikirlerine açık olduklarına vurgu yapan Başkan Yavaş, “Belediyelerin bütün çalışmalarını engelli erişimine uygun şekilde planlaması gerekir. Erişimin yüzde yüz hale getirilmesi sadece yasal olarak değil, insani olarak da görevimizdir” dedi.       

“HALKIN GÖRÜŞLERİNİ ALARAK HİZMET ETMENİN DOĞRULUĞUNA İNANIYORUZ”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Kent Konseyi Engelsiz Meclisi 1. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, tüm çağdaş dünyada olduğu gibi yönetim anlayışlarının şeffaflık, saydamlık, katılımcılık ve hesap verebilirlik üzerine kurulu olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Seçim öncesi sürekli olarak dile getirdik. Ortak akıldan bahsettik. Çünkü benim konum olmayan, herhangi bir konuda fikir beyan etmem mümkün değil. Edersem ukalalık etmiş olurum diye düşürüm veya yanlış şeyler söyleyebilirim. Bu nedenle her konuyu toplum huzuruna açıp onlarla birlikte ortak karar almak en doğrusu diye düşünürüm. Projelerimizi halka açıp onlardan geri dönüşleri almaya çalışıyoruz. Kaynaklarımızı nereye harcadığımızı bilmeniz gerek. O yüzden 100 gün ve 200 gün raporlarıyla yaptıklarımızı size anlattık.”

 “SİZLERİN YOL GÖSTERMESİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Belediyenin ve Belediye Meclisi’nin alacağı kararlarda Kent Konseyi Engelsiz Meclisi’nin, yol gösterecek olmasının önemine değinen Başkan Yavaş,  “Biz samimiyiz. Mobil uygulama yapıyoruz. Bu uygulama kentteki gerek engellilerin, gerek bebek arabası süren kadınların, gerekse dezavantajlı durumda olanların kent içinde yaşadıkları engellerin kaldırılması açısından çok önemlidir” diye konuştu.

Vatandaşlardan en çok yollardaki metal ve plastikten yapılan iz yollarından şikayet aldıklarının altını çizen Başkan Yavaş, “Bu sarı işaretlerden çok şikayet aldık. Artık bu yollar eskisi gibi yapılmıyor. Kaldırım üzerinde yapılmaya başladığı için daha sağlıklı” dedi.

 “ERİŞEBİLİRLİK YASAL OLARAK DEĞİL İNSANİ OLARAK GÖREVİMİZDİR”

Belediyelerin bütün yaptıkları çalışmaları engelli erişimine uygun şekilde planlaması gerektiğini ifade eden Başkan Yavaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları ile sizlerin de yol göstermesi ve Kent Konseyi Engelsiz Meclisi’nin de ortak aklıyla inşallah sizlere daha sorunsuz yaşayacağınız, hep beraber kaynaşmış bir Ankara vaat ediyoruz. Yapmaya çalışacağız. Gücümüz yeter yetmez ayrı mesele. Niyetimizin halis olduğunu, samimiyetimizden şüphe etmemenizi istiyorum.”

ALKAŞ: “EN İYİ, EN GÜZEL VE EN DOĞRU ULAŞIM SİSTEMİNİ KURMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

EGO’nun engelli ulaşım konusundaki mevcut durumu hakkında bilgi veren EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş ise, “EGO’nun otobüs filosunda bin 83 engelli asansörü, 380 otobüsümüzde de engelli rampası bulunmaktadır.  Otobüslerin içinde engelli araçların sabitlenme bağlantı aparatları bulunuyor. Araç içinde hamile, yaşlı, engelliler için özel desenlerle dizayn edilmiş koltuklar yer alıyor” dedi.

Otobüs şoförlerini sürekli olarak engellilere nasıl davranmaları gerektiği konusunda hizmet içi eğitimden geçirdiklerinin altını çizen Alkaş, şunları söyledi:

“Görme ve işitme engelliler için hangi durağa geldiklerini, bir sonraki durağın hangisi olduğunu gösteren monitörler ve uyarı sistemleri bulunmaktadır. Metrolarda da aynı sistemler bulunuyor. Bakanlığın ücretsiz ve seyahat kartları yönetmeliğine göre yüzde 40’ın üzerinde engeli olan vatandaşlar için serbest ulaşım kartları var. 96 bin civarında engelli vatandaş için serbest kartımız mevcuttur.”

YILMAZ: “ANKARA KENT KONSEYİ TÜM KESİMLERİ BİR ARAYA GETİRDİ”

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ideolojisine, meşrebine bakmadan ortak akla açık iradesinin sonucu olarak genel kurul toplantısını gerçekleştirdiklerini belirterek, Kent Konseyi’nde 20’ye yakın çalışma kurulu oluşturulduğunu ifade etti.

Özellikle son yıllarda engelli vatandaşların daha rahat yaşaması için bazı adımların atıldığını söyleyen Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yaşamda herkes engelli adayıdır. Engelsiz hayat için ortaya koyulan irade bir lütuf değildir. Engelli bireylerin, insanlık onuruna, bireysel özgürlüklerine saygı gösterilmesi, ayrımcılığa tabi tutulmaması, toplumsal yaşama tam ve etkin katılabilmesi, fırsat eşitliliği, erişebilirlik ve kendi kimliklerine saygı duyulmasını sağlamak için çalışacağız. Ankara Konseyi Engelsiz Meclisi’nin tüm çalışmalarının önünü açacak iradeyi koymaya çalışacağız. Batı’daki örnekleri hatırlatarak kanun koyucu ve muhataplarımızı motive etmeye çalışacağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı