1. Haberler
  2. ANKARA
  3. Ankara Kent Konseyi 6. Genel Kurulu: “Bu Seyirde Herkes Kaptan”

Ankara Kent Konseyi 6. Genel Kurulu: “Bu Seyirde Herkes Kaptan”

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “Ortak Akıl” çağrısı ile bir araya gelen Ankara Kent Konseyi’nin 6. Genel Kurulu, “Bu Seyirde Herkes Kaptan” sloganıyla Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezinde toplandı. Programa, 5 binden fazla delege ve misafir katılım gösterirken, katılımcı yönetim rekoru kırıldı.

Genel Kurul’da konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Cumhuriyetin, Mustafa Kemal Atatürk’ün en iddialı kentidir Ankara… Dolayısıyla bizim yaptığımız çalışmalarla Ankara’yı dünya başkentleriyle yarışır bir hale getirmemiz gerekiyor. Ankara’da yaşayan 6 milyon nüfusun sorunsuz bir şekilde yaşadığı kentten keyif almasını istiyoruz, Ankara’da yaşamaktan gurur duymasını istiyoruz” dedi.

Ankara Kent Konseyi 6. Genel Kurulu: “Bu Seyirde Herkes Kaptan” 1

Halil İbrahim Yılmaz Yeniden Başkan Seçildi

Genel Kurulda yapılan oylama sonucunda, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, 4’e karşı 2 bin 446 oyla demokrasi tarihinde yeni bir rekora imza atarak bir kez daha başkanlık görevine seçildi.

Katılımcılık, hesap verebilirlik, şeffaflık ve ortak aklın temsil edildiği, 2 bin 800’ü aşkın bileşeni ve 10 bine yaklaşan gönüllüsü ile 28 Çalışma Grubu ve 5 ayrı Meclisli bir yapıya ulaşan Ankara Kent Konseyi’nin 6’ncı Genel Kurulu, tüm kesimlerin yoğun bir katılımıyla gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Genel Kurul’da, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü halk oyunları ekibi gösteri sundu. Ayrıca, Ankara Kent Konseyi’nce hazırlanan ‘Bu Seyirde Herkes Kaptan’ ve ‘Benim Adım Ankara’ adlı filmler izletildi. Genel Kurulda, esnaf ve şirketler katılımcılara ikramlarda bulundu.

Ankara Kent Konseyi 6. Genel Kurulu: “Bu Seyirde Herkes Kaptan” 2

Yavaş: “Herkesin Yönetime Katılmasını İstiyoruz”

Genel Kurul’da konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “2019 yılında bu çağrıyı yapmıştık çünkü bir belediye başkanının tek başına bir kenti idare etmesi mümkün değildi. Mutlaka paydaşlarıyla birlikte hareket etmesi gerekiyordu. Bu çağrıyı yaptık ve gerçekten çok büyük bir katılım oldu. 2 bin 400’ün üzerinde toplantı yapıldı, 100 bine yakın vatandaşımız bu 2 bin 400 toplantıya katılmak suretiyle bizlere paydaş oldu ve sonuç itibarıyla dünya çapında kent konseyimiz 3 ödül aldı ve sonuç itibarıyla yeni bir seçim yapıldı, ortak yönetme kültürü seçimle ortaya çıktı” açıklamalarında bulundu.

Yavaş, kentteki herkesin yönetime katılmasını istediklerinin altını çizerek, “Biz yüzde 60 oy alabiliriz ama bizim amacımız oy veren yüzde 60 ile değil burada gördüğünüz gibi biz kenti sadece bize oy verenlerle değil kentin yüzde 100’ü ile herkesle birlikte idare etmek istiyoruz. Herkesin yönetime katılmasını istiyoruz. Ankara için fikri olan herkesin mutlaka buraya gelip fikrini söylemesini istiyoruz. Son derece samimiyiz. Bu samimiyet testini geçtiğimiz 5 yıl içerisinde geçtiğimize inanıyorum. Hiç kimseyi ayırmadık mademki herkesten belediye hizmetleri nedeniyle para alıyoruz o zaman herkese eşit hizmet etmeliydik. Eksiğimiz yok mu elbette var. Tek başına bizim bürokratlarımız ile ideal kent başkenti tek başımıza yakalamamız mümkün değil. Buna ilçe belediye başkanlarımızın paydaş olması lazım. Sağ olsunlar onlarında hemen hemen hepsi kent konseyinin davetine icabet ettiler, kendilerine ayrıca teşekkür ederim. 25 belediye başkanıyla inşallah önümüzdeki dönem birlikte hareket edeceğiz” dedi.

Ankara Kent Konseyi 6. Genel Kurulu: “Bu Seyirde Herkes Kaptan” 3

Yavaş: “6 Milyon Nüfusun Yaşadığı Kentten Keyif Almasını İstiyoruz”

Yavaş, hayata geçirilen çalışmalarla Ankara’yı dünya başkentleriyle yarışır hale getirmek istediklerini belirterek konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Ankara’da herhangi bir problem varsa, daha gelişmesini istiyorsak hep birlikte kimseyi ayırt etmeden bu konunun uzmanlarıyla hep beraber oturup Ankara’da bunu çözümlemek istiyoruz. Çünkü Ankara şöyle bir farklılığa sahiptir; Cumhuriyetin, Mustafa Kemal Atatürk’ün en iddialı kentidir Ankara… Dolayısıyla biz yaptığımız çalışmalarla Ankara’yı dünya başkentleriyle yarışır bir hale getirmemiz gerekiyor. Ankara’da yaşayan 6 milyon nüfusun sorunsuz bir şekilde yaşadığı kentten keyif almasını istiyoruz, Ankara’da yaşamaktan gurur duymasını istiyoruz. Bunu da ancak hep birlikte masaya oturup çözüme ulaştırıp hep birlikte başarıya ulaştıracağız. İnşallah bu dönemde daha da ileri gitmek suretiyle, paydaşlarımızı artırmak suretiyle güzel başarılara imza atacağız. Önümüzdeki 5 yıllık dönemin tüm Ankara’mıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Ankara Kent Konseyi 6. Genel Kurulu: “Bu Seyirde Herkes Kaptan” 4

Yılmaz: “Farklılıklarımızın Zenginlik Olduğunu Tekrar Anladık”

Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ortak akıl kültürünün ortaya çıkışını şu sözlerle anlattı:

“‘Bu kentteki herkesin, ‘6 milyonun aklına ihtiyacım var’ diyen özgüveninin çağrısını çok önemsedik, ciddiye aldık. Bunun politik bir çağrı olmadığına inandık! Farklılıklarımızın zenginlik olduğunu tekrar anladık, kent müşterekinde bir araya geldik, kentliler olarak haklarımızı öğrendik, kente karşı suç işleme alışkanlığımızdan vazgeçtik, fikri kuraklığımızı tedavi ettik, vasatı değil liyakati örgütledik. Kamplaşmayı değil, kucaklaşmayı önceledik, aramızdaki sosyal fay hatlarını ortadan kaldırdık, yüzlerce farklı disiplin olarak bir araya geldik ve gelecek yüzyıllara armağan edeceğimiz bu tarihi fotoğrafı oluşturduk. Ve bu tablonun sanatçısının buradaki herkes olduğunu hiçbir zaman unutmadık. ‘Hepinizin aklına ihtiyacım var’ diyenin özgüveniydi aslında bu fotoğrafın ilk sesi: ‘Nasıl olsa seçildim artık kimsenin aklına ihtiyacım yok’ duyarsızlığı olsaydı eğer, bugün burada 2 bin 500 renk, 2 bin 500 nefes, 2 bin 500 ses, olmayabilirdi.”

Ankara Kent Konseyi 6. Genel Kurulu: “Bu Seyirde Herkes Kaptan” 5

Yılmaz, Ankara Kent Konseyi hakkında da bilgi vererek, “Gelecek nesillerin nefesi için kendi sesini ve nefesini yoranlar, sizler, bu seyirde kaptan olanlar, son 5 yılda; bir delikli kuruş bütçe hakkı olmadan tamamen gönüllülük esasına göre; 48 Çalışma Grubu, 10 Meclis ve bu meclislerin altında yer alan 56 alt çalışma grubunun gerçekleştirdiği, 6 binin üzerinde toplantı ve binden fazla etkinlik, 10 binlerce saat akan akıl ve alın teri, 100 binin üzerinde aktif yurttaş katılımı birlikte 25 milyonun üzerinde etki alarak, 10 ulusal, 3 uluslararası ödülle katılımcı yönetimin kalbi, Buradaki herkesin iyi niyeti ve büyük emeğiyle Ankara’da attı. Ve gücümüzün, etkimizde olduğunu dünya âlem gördü. Bu seyirde, birbirimize kul olmadan, birbirimizi kutuplaştırmadan, her birimizin emek verdiği alanın kaptanı ve o alanın öncüsü olduğunu dağa taşa ilan ettik” ifadelerini kullandı.

Ankara Kent Konseyi 6. Genel Kurulu: “Bu Seyirde Herkes Kaptan”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.