fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,0825
  %-0,29
 • EURO
  9,6917
  %-0,06
 • ALTIN
  451,24
  %-0,79
 • BIST
  1.409
  %2,24
Ankara İtfaiyesi’nden Tatil ve Bayram Uyarısı

Ankara İtfaiyesi’nden Tatil ve Bayram Uyarısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu, tatil sezonunun açılmasıyla birlikte sahil kentlerine gitmeyi planlayan Başkentlilere, “Gözünüz arkada kalmasın, tatiliniz kabusa dönmesin. Evlerinizde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için tüm önlemleri almadan yola çıkmayın” uyarısında bulundu.

Başkentlilerden, tatile gitmeden önce yangın ve su baskınlarına neden olabilecek unsurlara karşı gerekli önlemleri almalarını isteyen Kurumlu, özellikle prizde elektrikli cihazların bırakılmaması gerektiğini söyledi.

BASİT ÖNLEMLERE DİKKAT

Hem yaz tatili hem de Kurban Bayramı gibi uzun tatil dönemlerinde ev ve iş yerlerinden ayrılan Başkentlilere önemli uyarılarda bulunan Kurumlu, yaşanan yangınların en önemli nedenin, ihmal ve tedbirsizlik olduğuna dikkat çekti.

Vatandaşların tatile gitmesiyle birlikte, boş kalan konutlarda çoğunlukla yangın gibi olumsuzlukların yaşandığına ve bunun da çok basit önlemlerle önüne geçilebileceğini vurgulayan Kurumlu, “Alınacak basit önlemler, çoğu zaman yangın tehlikesini tümüyle ortadan kaldırır. Bazen de çıkabilecek bir yangının, en az zararla atlatılmasına yardımcı olur” dedi.

“ÖNCELİKLE ­ELEKTRİKLİ ALETLERİ PRİZDEN ÇIKARTIN”

Yaz aylarında özellikle konutlarda yaşanan yangınlarda, tatile çıkan vatandaşların ihmalinin büyük rolü olduğunu ifade eden İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu, tatile çıkanların evlerinde kullandıkları tüm elektrikli aletleri prizden çıkartmaları, elektrik akımını şalterden kesmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Tatile çıkarken ayrıca doğalgaz ve tüp gaz kaynaklarını da ana vanalarından kapatmalarının, can ve mal güvenliği açısından önemli olduğuna vurgu yapan Kurumlu, gaz kaçağıyla birikecek gazın meydana getireceği patlamanın, tehlikeli sonuçlara neden olabileceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Tatile giden vatandaşların evlerinde yaşanan diğer bir olumsuz durum da su baskınları oluyor. Bu nedenle tatile giden vatandaşlarımızın arkalarında açık ve arızalı musluk bırakmamaları, suyu da ana vanadan kapatmalarının en güvenli önlem olduğunu söylüyoruz.”

“YANGIN SÖNDÜRME TÜPÜNÜ İHMAL ETMEYİN” 

Yangına ilk müdahalenin önemini de hatırlatan Kurumlu; konut, iş yeri ve motorlu araçlarda mutlaka standartlara uygun yangın söndürme tüpü bulundurulması gerektiğine de vurgu yaparak, “Tatile kendi araçlarıyla çıkan vatandaşlarımız, araçlarında kesinlikle 2 kilogramlık kimyasal tozlu yangın söndürme cihazı bulundurması gerekiyor. Standart nitelikte bir cihazın uygun koşullarda muhafazasıyla 2 yıllık kullanım ömrü bulunuyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ankara itfaiyesi

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı